eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Aktywizacja zawodowa bezrobotnych rozszerzona

Aktywizacja zawodowa bezrobotnych rozszerzona

2008-12-04 13:56

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przewiduje ona nie tylko rozszerzenie działań w celu aktywizacji zawodowej bezrobotnych, ale także większe ulgi dla pracodawców, którzy zdecydują się zatrudniać lub przyuczać do zawodu bezrobotnych.

Przeczytaj także: Ustawa o promocji zatrudnienia - zmiany

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pracodawca ma m.in. obowiązek informowania powiatowego urzędu pracy o wolnych miejscach zatrudnienia. Dodatkowo, przed zatrudnieniem pracownika musi uzyskać od niego oświadczenie o niepozostawaniu w rejestrze bezrobotnych i poszukujących pracy. Projekt nowelizacji ustawy zmienia te regulacje - zgodnie z nim pracodawca nie będzie już miał obowiązku informowania urzędu pracy o wolnych miejscach zatrudnienia. Będzie mógł to robić, jeśli liczy na pomoc urzędu pracy w znalezieniu odpowiedniego kandydata na wolne stanowisko. Pracodawca nie będzie także musiał uzyskać od kandydata do pracy oświadczenia o niepozostawaniu w rejestrze bezrobotnych i poszukujących pracy. Zniknie zatem obowiązek pozyskiwania i przechowywania tych dokumentów w aktach osobowych.

Projekt nowelizacji przewiduje rozszerzenie usług pośrednictwa pracy również na przedsiębiorców niezatrudniających pracowników. Pomoc taka (pośrednictwo pracy, poradnictwo zawodowe i informacja zawodowa) ma być udzielana na wniosek przedsiębiorcy. Pracodawca, który zatrudnia bezrobotnego, może ubiegać się o refundację kosztów poniesionych na wyposażenie i doposażenie stanowiska pracy dla bezrobotnego. Obecnie wysokość refundacji nie może przekroczyć 5-krotności przeciętnego wynagrodzenia. Po wejściu w życie nowych przepisów wysokość refundacji wzrośnie do 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia. Ponadto, okres zatrudniania osoby bezrobotnej, na którą pracodawca otrzymał refundację kosztów wyposażenia i doposażenia stanowiska pracy zostanie ujednolicony dla wszystkich pracodawców i będzie wynosił 24 miesiące. Teraz, okres ten jest uzależniony od wielkości przedsiębiorcy i wynosi 2 lata - w przypadku małych i średnich przedsiębiorców oraz 3 lata - dla pozostałych przedsiębiorców.

Projekt noweli ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy przewiduje nową formę aktywizacji osób bezrobotnych, która ma umożliwić im zdobycie nowego tytułu zawodowego, tytułu czeladnika lub umiejętności zawodowych, na zasadach zbliżonych do kształcenia młodocianych, dla osób dorosłych, bez nawiązywania stosunku pracy - przygotowanie zawodowe dorosłych. Będzie się ono odbywać na podstawie umowy zawartej przez starostę z pracodawcą i ewentualnie instytucją szkoleniową. Pracodawca, który przyjmie bezrobotnego na przygotowanie zawodowe będzie musiał wyznaczyć opiekuna o odpowiednich kwalifikacjach. Przygotowanie zawodowe będzie mogło mieć dwie formy, albo praktycznej nauki zawodu dorosłych - trwająca od 12 do 18 miesięcy lub przyuczenie do pracy dorosłych - trwające od 3 do 6 miesięcy.

Bezrobotny odbywający praktyczną naukę zawodu będzie otrzymywał stypendium finansowane z Funduszu Pracy, ale to nie wszystko - pomyślano również o pracodawcach. Będą oni mogli ubiegać się o refundację części kosztów poniesionych na uczestnika przygotowania zawodowego (w szczególności na materiały i surowce, eksploatację maszyn i urządzeń, odzież roboczą, posiłki regeneracyjne i inne środki niezbędne do realizacji programu przygotowania zawodowego dorosłych) - w wysokości 2% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za każdy pełny miesiąc aktywizacji dla jednej osoby. Dodatkowo, gdy uczestnik przygotowania zawodowego pomyślnie zda egzamin kończący przygotowanie, pracodawca - w terminie 3 miesięcy od daty zdania egzaminu - będzie mógł wystąpić do starosty z wnioskiem o wypłatę premii w wysokości 400 zł za każdy miesiąc realizacji programu przygotowania zawodowego dorosłych.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: