eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Odpowiedzialność pracodawcy a mienie pracownika

Odpowiedzialność pracodawcy a mienie pracownika

2008-12-04 14:15

Przeczytaj także: Obowiązki pracodawcy: konsekwencje naruszenia


A co stanie się, jeżeli z zakładowego parkingu zniknie samochód należący do pracownika? Pracodawca, który zapewnia podwładnym miejsca parkingowe na terenie zakładu pracy, może mieć wówczas nie lada problem. Samochód służy bowiem pracownikowi do codziennej komunikacji na trasie dom- praca- dom. Jeżeli szef decyduje, że na firmowym parkingu mogą stać pojazdy należące do zatrudnionych, to automatycznie wskazuje im bezpieczne miejsce postoju aut, a tym samym kładzie na swe barki obowiązek sprawowania nad nimi pieczy. Pracownik ma więc prawo domagać się odszkodowania za utratę samochodu pozostawionego na firmowym parkingu.

W niektórych przypadkach sąd może bardzo szeroko określić zakres odpowiedzialności pracodawcy. Tu warto przytoczyć wyrok SN z 24 lipca 1987 r. (I PR 14/87). Sprawa dotyczyła skradzionych z zamkniętej, pracowniczej szafki kluczy, za których pomocą złodziej dostał się do mieszkania poszkodowanego i dokonał kradzieży. Sąd uznał, że pracodawca ponosi w tej sytuacji odpowiedzialność za rzeczy, które zginęły z mieszkania pracownika- między szkodą a uchybieniem pracodawcy w sprawowaniu pieczy nad rzeczami należącymi do okradzionego istnieje bowiem normalny związek przyczynowy.

Na odpowiedzialność pracodawcy nie ma wpływu wartość utraconej rzeczy. Tak więc, szef ponosi również konsekwencje, gdy dojdzie do utraty wartościowych przedmiotów (np. biżuteria, droga odzież) pod warunkiem jednak, że ich wnoszenie na teren zakładu pracy jest powszechnie przyjęte.

Podstawa odpowiedzialności

Sprawy dotyczące odszkodowań za utracone czy zniszczone mienie pracownika leży w gestii sądów pracy. Rozstrzygane są w oparciu o przepisy prawa pracy, ale w zakresie ustalenia przesłanek odpowiedzialności pracodawcy (np. wina, związek przyczynowy między szkodą a uchybieniem pracodawcy, wysokość odszkodowania) sądy posiłkują się regulacjami Kodeksu cywilnego, co wynika z art. 300 K.p., zgodnie z którym w sprawach nieunormowanych przepisami prawa pracy stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego, o ile nie są one sprzeczne z zasadami wynikającymi z Kodeksu pracy. Odpowiedzialność pracodawcy wynika tu z art. 471 K.c., w myśl którego dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi (por. uchwała SN z 1 grudnia 1976 r., IV PZP 5/76, OSNCP 1977, Nr 5-6, poz. 86 oraz uchwała SN z 2 grudnia 1975 r., I PZP 43/75, OSNCP 1976, Nr 5, poz. 107).

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: