eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Dla kogo i kiedy zasiłek macierzyński?

Dla kogo i kiedy zasiłek macierzyński?

2008-10-28 13:55

Przeczytaj także: Urlop macierzyński przed porodem możliwy


Przysposobienie

Podwyższony został wymiar urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego przysługującego pracownicy, która przyjęła dziecko na wychowanie i wystąpiła do sądu opiekuńczego z wnioskiem o jego przysposobienie, lub która przyjęła dziecko na wychowanie w ramach rodziny zastępczej. Niezależnie od tego, ile dzieci zostało przyjętych na wychowanie, pracownicy przysługiwać będzie 18-tygodniowy urlop, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia , a w przypadku dziecka, wobec którego odroczono obowiązek szkolny – 10 roku życia. Z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego skorzystać może także pracownik.

Wykorzystanie urlopu

Co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu. Po porodzie przysługuje urlop macierzyński niewykorzystany przed porodem, aż do wykorzystania przysługującego pełnego wymiaru.

Prawo pracownicy do skrócenia wymiaru urlopu macierzyńskiego

Pracownica – matka dziecka ma prawo, na swój wniosek, po wykorzystaniu co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, zrezygnować z pozostałej jego części. W przypadku rezygnacji pracownicy z części urlopu, niewykorzystana część tego urlopu musi zostać udzielona pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko.

Jeżeli ojciec dziecka nie chce lub nie może wykorzystać pozostałej części urlopu macierzyńskiego, lub dziecko nie ma ustalonego ojca – pracownica musi swój urlop macierzyński wykorzystać w pełni.

Pracownica, która chce skorzystać z możliwości powrotu do pracy po wykorzystaniu 14 tygodni urlopu macierzyńskiego musi najpóźniej 7 dni przed przystąpieniem do pracy złożyć pracodawcy pisemny wniosek o rezygnacji z pozostałej przysługującej jej części urlopu wraz z zaświadczeniem – uzyskanym od pracodawcy zatrudniającego ojca dziecka – o terminie rozpoczęcia przez niego urlopu macierzyńskiego.

Urlop macierzyński pracownika ojca dziecka musi przypadać bezpośrednio po terminie rezygnacji pracownicy z części przysługującego jej wymiaru urlopu macierzyńskiego.

Pracownica ma obowiązek wcześniejszego poinformowania pracodawcy o zamiarze wcześniejszego powrotu do pracy – w terminie 7 dni przed planowanym powrotem – natomiast, zgodnie z literalnym brzmieniem obowiązującego przepisu art. 180 KP, pracodawca nie jest zobligowany do dopuszczenia pracownicy do pracy w terminie przez nią wskazanym we wniosku, ani też nawet w terminie 14 dni od dnia złożenia przez nią wniosku w tej kwestii.

Urodzenie dziecka w okresie urlopu wychowawczego

Zasiłek macierzyński z tytułu urodzenia dziecka w okresie urlopu wychowawczego przysługuje za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego przypadającej po porodzie. Ponieważ co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed porodem, okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka w okresie urlopu wychowawczego ulega skróceniu o 2 tygodnie.

Tak więc okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka w okresie urlopu wychowawczego od 19.12.2006 r. wynosi 18 tygodni (gdy urodzi się 1 dziecko) lub 26 tygodnie (gdy przy jednym porodzie urodzi się dwoje lub więcej dzieci).

Urodzenie dziecka po ustaniu ubezpieczenia chorobowego

W razie urodzenia dziecka po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli ubezpieczenie to ustało w okresie ciąży wskutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z naruszeniem przepisów prawa stwierdzonym prawomocnym orzeczeniem sądu, zasiłek macierzyński przysługuje za okres odpowiadający części urlopu przypadającej po porodzie.

Urodzenie dziecka martwego

W razie urodzenia martwego dziecka lub jego zgonu przed upływem 8 tygodni po porodzie, pracownica ma prawo do 8-tygodniowego urlopu macierzyńskiego, nie krócej jednak niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka.

poprzednia  

1 2 3 ... 6

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: