eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Okres wypowiedzenia umowy o pracę: jak go skrócić?

Okres wypowiedzenia umowy o pracę: jak go skrócić?

2008-10-06 14:04

Kodeks pracy daje pracodawcy prawo do skrócenia okresu wypowiedzenia. Trzeba jednak pamiętać, że możliwość ta przysługuje tylko i wyłącznie po spełnieniu ustawowych warunków, których w tym przypadku jest niemało.

Przeczytaj także: Skrócenie półrocznego okresu wypowiedzenia

Okres wypowiedzenia to czas, który ma służyć pracownikowi na adaptację do nowej sytuacji (pogodzenie się z utratą pracy i koniecznością poszukiwania nowego zatrudnienia). O ile pracownikom najczęściej zależy, aby trwał on jak najdłużej, o tyle pracodawcy niejednokrotnie chcą jak najszybciej pożegnać się z podwładnym. Tu naprzeciw ich potrzebom wychodzi Kodeks pracy, który daje możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia.

Skrócenie okresu wypowiedzenia może nastąpić tylko w przypadku, gdy strony łączyła umowa o pracę na czas nieokreślony. Nie ma więc możliwości, aby pracodawca starał się tym sposobem wcześniej rozwiązać np. umowę na okres próbny.

Okres wypowiedzenia w przypadku umów na czas nieokreślony jest uzależniony od długości zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi (art. 36 § 1 K.p.):
  • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
  • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
  • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Skrócenie w drodze porozumienia

Zgodnie z art. 36 § 6 K.p., w przypadku wypowiedzenia umowy (zarówno z inicjatywy jednej, jak i drugiej strony) pracodawca i pracownik mogą w drodze porozumienia ustalić wcześniejszy termin jej rozwiązania. Ustalenie takie nie zmienia trybu rozwiązania umowy o pracę, co oznacza, że następuje nadal za wypowiedzeniem, a krótszy jest tylko okres wypowiedzenia. Należy tu pamiętać, że:
  • skrócenie może nastąpić jedynie w wyniku dokonanego już wypowiedzenia,
  • strony mogą dowolnie skracać okres wypowiedzenia (Kodeks pracy nie zawiera szczegółowych wskazówek w tej kwestii).

Jeśli pracodawca samodzielnie (bez wcześniejszego uzgodnienia z podwładnym) skróci okres wypowiedzenia, umowa o pracę rozwiąże się z upływem okresu ustawowego, o którym mówi art. 36 § 1 K.p., a pracownikowi będzie przysługiwać wynagrodzenie do czasu rozwiązania umowy (art. 49 K.p.).

Co ważne, w sytuacji wypowiedzenia umowy przez pracodawcę, uzgodnienia odnośnie wcześniejszego terminu rozwiązania umowy nie pozbawiają pracownika roszczeń, które wynikają z art. 45 K.p. (uchwała poszerzonego składu SN z 24 lutego 1994 r., I PZP/93, OSNAPiUS 1994, Nr 10, poz. 157). Jeżeli więc pracownik uzna, że wypowiedzenie umowy o pracę jest np. nieuzasadnione czy też narusza zasady wypowiadania umów, może dochodzić swych praw przed sądem pracy.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: