eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Jakie przerwy w pracy przysługują pracownikom?

Jakie przerwy w pracy przysługują pracownikom?

2008-10-02 13:48

Przeczytaj także: Przerwa w pracy: czy szef może nią dysponować?


Przepisy przewidują również specjalne uprawnienia dla pracowników młodocianych, niepełnosprawnych oraz matek, które naturalnie karmią swoje pociechy.

Przerwa na karmienie piersią

W myśl art. 187 § 1 i 2 K.p., pracownicy karmiącej dziecko piersią przysługuje na okres tego karmienia przerwy w pracy. Ich wymiar, uzależniony od czasu pracy i liczby dzieci, przedstawia się następująco:
  • dwie przerwy po 30 minut na jedno karmione dziecko, jeżeli czas pracy przekracza 6 godzin dziennie,
  • dwie przerwy po 45 minut na więcej niż jedno karmione dziecko, jeżeli czas pracy przekracza 6 godzin dziennie,
  • jedna z powyższych przerw, jeśli czas pracy wynosi od 4 do 6 godzin dziennie.

Na wniosek zatrudnionej przerwy na karmienie mogą być udzielane łącznie. Tak więc, kobieta pracująca np. 7 godzin dziennie i karmiąca dwoje dzieci może korzystać z jednej 1,5 godzinnej przerwy.

Co więcej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracownica mogła, w miejsce połączonych przerw, kończyć pracę odpowiednio wcześniej lub zaczynać ją później. I tak np., kobieta karmiąca jedno dziecko, która wykonuje obowiązki służbowe w godzinach 7.30- 15.30 może pojawiać się w firmie o 8.30, bądź też wychodzić z niej o 14.30.
Przerwy związane z karmieniem wlicza się do czasu pracy. Pracownica zachowuje więc prawo do wynagrodzenia.

Przerwa dla młodocianych pracowników

Kodeks pracy w specjalny sposób traktuje pracowników młodocianych. Tak dzieje się również, jeżeli chodzi o przysługujące im przerwy. I tak, zgodnie z art. 202 § 3 K.p., jeżeli dobowy czas pracy pracownika młodocianego przekracza 4,5 godziny, pracodawca jest zobligowany zapewnić mu trwającą nieprzerwanie 30-minutową przerwę, która wliczana jest do czasu pracy.

Przerwa dla pracowników niepełnosprawnych

Przerwę dla niepełnosprawnych pracowników przewiduje art. 17 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. W jego świetle, osoba niepełnosprawna ma prawo do dodatkowej przerwy w pracy na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Czas przerwy wynosi 15 minut i jest wliczany do czasu pracy. Co ważne, uprawnienie to nie wyklucza prawa do powszechnej przerwy wynikającej z art. 134 K.p.
Przeczytaj także: Obowiązkowe przerwy w pracy Obowiązkowe przerwy w pracy

poprzednia  

1 2 3

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: