eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Odprawa pośmiertna: dla kogo i w jakiej wysokości?

Odprawa pośmiertna: dla kogo i w jakiej wysokości?

2008-09-10 14:01

Odprawa pośmiertna stanowi powszechne świadczenie wypłacane obowiązkowo przez pracodawcę, na mocy art. 93 KP, rodzinie zmarłego pracownika, w przypadku gdy śmierć ta nastąpiła w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby.

Przeczytaj także: Odprawa pośmiertna

Z uwagi na to, że odprawa pośmiertna ma na celu przyjście z pomocą rodzinie pracownika w trudnym dla niej okresie po jego śmierci, będzie ona przysługiwała także wtedy, gdy śmierć pracownika nastąpiła z jego winy.

Zgodnie z art. 7 ustawy z 25.6.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. (Dz.U. Nr 60, poz. 636 ze zm.), zasiłek chorobowy przysługuje osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała:
  • nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego,
  • nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego – w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.
Uprawnienia sądu

Sąd powszechny, będąc właściwy do rozpoznania sprawy o odprawę pośmiertną, jest władny dokonać samodzielnego ustalenia co do tego, czy w chwili śmierci pracownika umowa o pracę trwała, czy już przedtem uległa rozwiązaniu lub wygaśnięciu (wyrok SN z 2.7.1976 r., I PR 112/76).

Dodatkowa odprawa z układu zbiorowego pracy

Odprawa pośmiertna przewidziana w art. 35 układu zbiorowego pracy dla górnictwa rud z dnia 1 stycznia 1975 r. stanowi dodatkowe świadczenie powypadkowe przysługujące rodzinie po utracie żywiciela rodziny. Natomiast odprawa pośmiertna przewidziana w art. 93 § 1 KP przysługuje rodzinie pracownika bez względu na przyczynę jego śmierci. Stąd przepis art. 35 wymienionego układu nie wyłącza ani nie ogranicza prawa do odprawy pośmiertnej z art. 93 § 1 KP, nie zachodzi bowiem identyczność rodzajowa obu odpraw, opartych na różnych przesłankach (wyrok SN z 14.3.1980 r., I PR 87/79).

Osoby uprawnione do odprawy

Odprawa pośmiertna przysługuje małżonkowi oraz innym członkom rodziny spełniającym warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin. Zgodnie z art. 67 ustawy z 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 162, poz. 1118 ze zm.), do renty rodzinnej uprawnieni są następujący członkowie rodziny:
  • dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione,
  • przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, w tym również w ramach rodziny zastępczej,
  • małżonek (wdowa i wdowiec),
  • rodzice (za których uważa się również ojczyma i macochę oraz osoby przysposabiające).
Dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione mają prawo do renty rodzinnej:
  • do ukończenia 16 lat,
  • do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia, albo
  • bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresie.
Jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat życia, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.

 

1 2 3

następna

oprac. : Beck Info Biznes Beck Info Biznes

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: