eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Jak liczyć limit umowy na czas określony?

Jak liczyć limit umowy na czas określony?

2008-09-01 13:52

Przeczytaj także: Umowy terminowe do końca roku bez ograniczeń


W uzasadnieniu do tego wyroku SN stwierdził, że zasada wolności umów jest ograniczona, ponieważ strony zawierające umowę mogą wprawdzie ułożyć stosunek prawny według własnego uznania, byleby jednak jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku pracy, ustawie ani zasadom współżycia społecznego (art. 3531 kc). W związku z tym powinny istnieć uzasadnione lub racjonalne przesłanki do zatrudnienia pracownika w ramach długotrwałej terminowej umowy o pracę i to za krótkim dwutygodniowym okresem wypowiedzenia. Taką przesłanką nie jest dążenie pracodawcy do „ułatwienia” sobie zwolnień pracowników.

Podobne stanowisko Sąd Najwyższy zajął w wyroku z 25 października 2007 r. (II PK 49/07), stwierdzając, że niedopuszczalne jest zawarcie długoterminowej umowy o pracę na czas określony (5 lat) z klauzulą wcześniejszego jej rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem, jeśli zawarcie tej umowy nie dotyczy wykonywania zadań oznaczonych w czasie i narusza usprawiedliwiony i zgodny interes obu stron stosunku pracy.

A zatem w konkretnej sprawie może się okazać, że wprawdzie nie ma przesłanek do zastosowania art. 251 kp, ale pracodawca nadużywa zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, wykorzystując swoją przewagę ekonomiczną nad pracownikiem.

Zawierając z pracownikiem długotrwałą umowę na czas określony z klauzulą wcześniejszego jej rozwiązania za 2-tygodniowym wypowiedzeniem, pracodawca musi zatem liczyć się z niebezpieczeństwem wystąpienia pracownika do sądu pracy z powództwem o ustalenie istnienia umowy o pracę na czas nieokreślony. Wówczas pracodawca będzie musiał udowodnić przed sądem, że istniały uzasadnione i racjonalne przesłanki do zawarcia umowy na czas określony zamiast umowy o pracę na czas nieokreślony.

Podstawa prawna:
  • art. 251 Kodeksu pracy,
  • art. 6 ustawy z 26 lipca 2002 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2002 r. nr 135, poz.1146),
  • art. 15 ustawy z 14 listopada 2003 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2003 r. nr 213, poz. 2081).


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

poprzednia  

1 2

oprac. : KadryOnline KadryOnline

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: