eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Nietrzeźwy pracownik a wypowiedzenie umowy o pracę

Nietrzeźwy pracownik a wypowiedzenie umowy o pracę

2008-08-28 13:28

Przeczytaj także: Nieusprawiedliwiona nieobecność a zwolnienie pracownika


Istotne jest, aby pracodawca był w stanie wykazać, że częste nieobecności pracownika w pracy dezorganizują proces pracy w jego zakładzie pracy i że w związku z tymi nieobecnościami pracodawca ponosi dodatkowe koszty. Sąd Najwyższy stwierdził bowiem, że nieprzewidziane, długotrwałe i powtarzające się nieobecności pracownika w pracy, wymagające podejmowania przez pracodawcę działań natury organizacyjnej (wyznaczenia zastępstw) i pociągające za sobą wydatki na zatrudnienie pracowników w godzinach nadliczbowych lub innych osób na podstawie umów zlecenia, są uzasadnioną przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę, chociażby były niezawinione przez pracownika i formalnie usprawiedliwione (wyrok SN z 4 grudnia 1997 r., I PKN 422/97, OSNP 1998/20/600).

Takie stanowisko zostało potwierdzone również w późniejszym wyroku, w którym sąd orzekł, że nie narusza zasad współżycia społecznego pracodawca, który wypowiada umowę o pracę ze względu na brak dyspozycyjności pracownika, rozumianej jako możliwość liczenia na obecność pracownika w pracy w czasie na nią przeznaczonym (wyrok SN z 5 października 2005 r., I PK 61/05, Pr. Pracy 2006/3/31). Przeciwieństwem tak rozumianej dyspozycyjności są częste absencje pracownika spowodowane złym stanem zdrowia pracownika lub jego dzieci, jak również inne przypadki usprawiedliwionej nieobecności, które nie tylko powodują konieczność organizowania nagłych zastępstw, ale także nie pozwalają oczekiwać, że w razie potrzeby pracownik ten będzie mógł zastąpić innego pracownika.

Nie ma przy tym znaczenia, czy na dostarczanych pracodawcy zwolnieniach lekarskich znajduje się kod choroby „A” czy „C” (oznaczający niezdolność do pracy spowodowaną nadużyciem alkoholu).

Podstawa prawna
  • art. 41, art. 52 Kodeksu pracy.


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: