eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Rozwiązanie umowy o pracę - obowiązki pracodawcy

Rozwiązanie umowy o pracę - obowiązki pracodawcy

2008-08-26 13:49

Przeczytaj także: Zwolnienie dyscyplinarne w okresie wypowiedzenia?


Wolne na poszukiwanie pracy

Przy wypowiedzeniu umowy o pracę dokonanym przez pracodawcę, pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Wymiar tego zwolnienia wynosi:
  • 2 dni robocze - w okresie dwutygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia,
  • 3 dni robocze - w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia, także w przypadku jego skrócenia na podstawie art. 361 § 1 (z 3 miesięcy maksymalnie do 1 miesiąca).

Pracodawca, który dokonał wypowiedzenia krótszego niż 2-tygodniowe, nie jest zobowiązany do udzielenia pracownikowi dni na poszukiwanie pracy. Może to nastąpić w przypadku wypowiedzenia umowy na okres próbny zawartej na okres krótszy niż 3 miesiące lub umowy na zastępstwo. Takie dni nie należą się pracownikowi również w sytuacji wypowiedzenia dokonanego przez pracownika, porozumienia stron rozwiązującego umowę o pracę (można porozumieć się co do tych dni w takim porozumieniu), rozwiązania umowy bez wypowiedzenia przez obie strony, rozwiązania umowy z upływem czasu, na jaki była zawarta oraz wygaśnięcia stosunku pracy.

Dni wolnych na poszukiwanie pracy można udzielić pracownikowi w dniach jego pracy, a nie w tych, które są dla niego, zgodnie z harmonogramem, wolne do pracy. Ma on prawo do ich wykorzystania łącznie lub oddzielnie. Termin ich odebrania powinien być ustalony w porozumieniu z pracodawcą. Gdyby pracownik nie skorzystał z opisywanych wyżej dni wolnych, nie przysługuje mu za nie prawo do ekwiwalentu pieniężnego.

Pracownik w okresie wypowiedzenia może być zwolniony od obowiązku świadczenia pracy. Takie ustalenie musi być zawarte na piśmie i może nastąpić jedynie wtedy, gdy za okres niewykonywania pracy na wypowiedzeniu pracownik zachowa prawo do wynagrodzenia.

Wypłata wynagrodzenia i innych zobowiązań

Pracodawca jest zobowiązany do wypłaty pracownikowi wynagrodzenia za czas jego świadczonej pracy do momentu rozwiązania umowy. Wypłacone muszą być wszystkie elementy wynagrodzenia, do których zatrudniony nabył prawo. Pracodawca musi rozliczyć jego czas pracy, aby sprawdzić, czy nie pracował on w godzinach nadliczbowych, za których płatność musiałaby być również uregulowana. Wypłaty należy dokonać w terminie przyjętym w zakładzie pracy.

W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik ma obowiązek wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli pracodawca udzieli mu go w tym okresie. W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny (art. 171 K. p.). Pracodawca jest zobowiązany wraz z dniem ustania zatrudnienia naliczyć i wypłacić mu odpowiednią kwotę.

W zależności od zastosowanego trybu rozwiązania umowy konieczna może być również wypłata odprawy pieniężnej. W przypadku objęcia pracodawcy przepisami ustawy o zwolnieniach grupowych (gdy zatrudnia co najmniej 20 pracowników) i gdy nastąpiło zwolnienie pracownika z przyczyn go niedotyczących, pracodawca musi wypłacić zwalnianemu odprawę. Wysokość odprawy zależy od zakładowego stażu pracy pracownika i jest równa:
  • jednomiesięcznemu wynagrodzeniu, gdy pracownik był zatrudniony w firmie krócej niż 2 lata,
  • dwumiesięcznemu wynagrodzeniu, gdy pracownik był zatrudniony w firmie od 2 do 8 lat,
  • trzymiesięcznemu wynagrodzeniu, jeśli pracownik pracował w firmie ponad 8 lat.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: