eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Praca w niedziele i święta

Praca w niedziele i święta

2008-08-15 10:08

Przeczytaj także: Praca w święto a dodatkowy dzień wolny dla pracownika

Zgodnie z art. 15110 K. p. praca w niedziele i święta jest dozwolona:
  • w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
  • w ruchu ciągłym,
  • przy pracy zmianowej,
  • przy niezbędnych remontach,
  • w transporcie i w komunikacji,
  • w zakładowych strażach pożarnych i w zakładowych służbach ratowniczych,
  • przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób,
  • w rolnictwie i hodowli,
  • przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności, w szczególności: w zakładach świadczących usługi dla ludności; gastronomii; zakładach hotelarskich; jednostkach gospodarki komunalnej; zakładach opieki zdrowotnej i innych placówkach służby zdrowia przeznaczonych dla osób, których stan zdrowia wymaga całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych; jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej oraz placówkach opiekuńczo-wychowawczych, zapewniających całodobową opiekę; zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, oświaty, turystyki i wypoczynku,
  • w stosunku do pracowników zatrudnionych w systemie czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta.

Jeżeli zatem w zakładzie pracy nie występuje żadna z powyższych sytuacji, niemożliwe jest wprowadzenie nakazu pracy w niedziele i święta tylko ze względu na np. potrzeby pracodawcy. W przypadkach dozwolonej pracy w niedzielę odpoczynek tygodniowy może przypadać w innym dniu niż niedziela (art. 133 § 4 K. p.).

Rekompensata za pracę w niedzielę i święto

Pracownikom świadczącym pracę dozwoloną w niedziele i święta (z wyjątkiem osób zatrudnionych w systemie pracy weekendowej) należy zapewnić inny dzień wolny od pracy. Przy czym, zgodnie z art. 15111 § 1 K. p., w zamian za pracę w niedzielę pracownik powinien otrzymać dzień wolny w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli, a w zamian za pracę w święto - w ciągu okresu rozliczeniowego.

Gdyby jednak okazało się, że pracownik nie może wykorzystać dnia wolnego w zamian za pracę w niedzielę w wyznaczonym terminie (opisanym powyżej) może z niego skorzystać do końca okresu rozliczeniowego. Natomiast w przypadku braku możliwości udzielenia dnia wolnego od pracy w tym terminie pracownikowi należy się dodatek do wynagrodzenia w wysokości określonej w art. 1511 § 1 pkt 1, za każdą godzinę pracy w niedzielę. Dodatek ten przysługuje w wysokości 100% wynagrodzenia (oprócz normalnego wynagrodzenia). Powyższy dodatek do wynagrodzenia (w takiej samej wysokości) przysługuje pracownikowi za każdą godzinę pracy w święto, w sytuacji, gdy nie mógł on wykorzystać dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w święto w ciągu danego okresu rozliczeniowego. W przypadku święta przypadającego w niedzielę stosuje się przepisy dotyczące pracy w niedzielę.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: