eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Zadaniowy czas pracy

Zadaniowy czas pracy

2008-08-11 13:31

Przeczytaj także: Zadaniowy czas pracy także bez porozumienia?


Praca w godzinach nadliczbowych

W zadaniowym czasie pracy zadania powinny być tak wyznaczone, aby możliwe było ich wykonanie w normalnym czasie pracy (8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy). Pracodawca nie może ustalić większego zakresu zadań wykraczającego poza te normy. Wówczas równoznaczne byłoby to z naruszeniem przez niego przepisów o czasie pracy. Wtedy pracownik mógłby faktycznie domagać się wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Zgodnie z wyrokiem SN z 10.09.1998 r. (I PKN 301/98, OSNAPiUS 1999, Nr 19, poz. 608) „Zlecanie pracownikowi zadań, których wykonanie w normalnym czasie pracy jest niemożliwe trzeba przy tym kwalifikować jako równoznaczne z poleceniem świadczenia pracy nadliczbowej”.

Z drugiej jednak strony może zdarzyć się sytuacja, że to pracownik nie będzie przestrzegał wcześniejszych ustaleń i będzie odkładał realizację zadań na termin późniejszy (np. przedstawiciel handlowy ma wyznaczoną dzienną liczbę odwiedzin klientów – 6. Ale jednego dnia był z wizytą u 3. Dnia następnego odwiedził 9.). W takim przypadku praca trwająca dłużej niż 8 godzin nie powinna być uznawana za pracę w godzinach nadliczbowych, nie wynikła ona bowiem z winy pracodawcy.

Ewidencja czasu pracy

Zgodnie z art. 149 § 2 „W stosunku do pracowników objętych systemem zadaniowego czasu pracy, pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy oraz pracowników otrzymujących ryczałt za godziny nadliczbowe lub za pracę w porze nocnej nie ewidencjonuje się godzin pracy”. Kontroli nie podlega zatem czas pracy, ale wykonanie wyznaczonych zadań w ustalonym terminie. To z nich rozliczany jest pracownik. Pracodawca powinien więc prowadzić ewidencję dni, w których świadczona była praca oraz dni nieobecności w pracy (urlopów, zwolnień lekarskich itp.), a nie samych godzin pracy.

Urlop w zadaniowym czasie pracy

Urlop pracownika wykonującego pracę w systemie zadaniowym powinien być mu udzielany na zasadach ogólnych. Ze względu na fakt, iż w zadaniowym czasie pracy pracownik wykonuje powierzoną mu pracę przez dowolną liczbę godzin, w dniu jego przebywania na urlopie nieznana jest zatem liczba godzin, jaką by przepracował (liczba godzin urlopu). W systemie tym, dla udzielania i wykorzystania urlopu, przyjmuje się zasadę ogólną, że każdy dzień pracy wynosi 8 godzin, a tydzień pracy - 40 godzin.

Przy udzielaniu urlopu wypoczynkowego w tym systemie należy także pamiętać o potrzebie automatycznego zmniejszenia wymiaru powierzonych zadań, które miałyby być wykonane w miesiącu, w którym pracownik będzie z niego korzystać lub korzystał. Zakres zadań powinien odpowiadać liczbie godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu.
Przeczytaj także: Zadaniowy czas pracy Zadaniowy czas pracy

poprzednia  

1 2

oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: