eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Wymiar urlopu wypoczynkowego a niepełny etat

Wymiar urlopu wypoczynkowego a niepełny etat

2008-08-07 13:48

Wymiar urlopu wypoczynkowego a niepełny etat

© fot. mat. prasowe

Pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do wymiaru czasu pracy, w jakim jest zatrudniony (art. 154 §2 KP). Za podstawę urlopu przyjmuje się 20 lub 26 dni, w zależności od stażu pracy danego pracownika.
Nie ma przy tym znaczenia rozkład czasu pracy pracownika w poszczególnych dniach, tj. czy przychodzi on do pracy codziennie przez 5 dni w tygodniu w mniejszej liczbie godzin, czy też wykonuje pracę tylko w niektóre dni tygodnia. W obu przypadkach zasady udzielania pracownikowi urlopu wypoczynkowego będą jednakowe.

Urlop wypoczynkowy udzielany jest na te dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w takiej liczbie godzin, w jakiej pracownik miał zaplanowaną pracę w danym dniu (art. 1542 §1 KP).

Przykład

Pracownik, posiadający łącznie ponad 10-letni staż pracy, jest zatrudniony na czas nieokreślony w wymiarze 3/4 etatu i świadczy pracę codziennie – od poniedziałku do piątku – po 6 godzin. Pracownik złożył wniosek o udzielenie urlopu wypoczynkowego od 7.7. do 18.7.2008 r. W takim wypadku pracownikowi należy udzielić urlopu wypoczynkowego na 10 dni roboczych, ale w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w poszczególnych dniach, tj. po 6 godzin za każdy dzień urlopu. Zatem za okres 2-tygodniowego urlopu, trwającego od 7.7. do 18.7.2008 r. należy pracownikowi z puli urlopowej przysługującej na cały rok 2008 (tj. z 20 dni = 160 godzin) odjąć 60 godzin.

Przykład

Pracownik posiadający łącznie ponad 10-letni staż pracy, jest zatrudniony na czas nieokreślony w wymiarze 3/4 etatu i świadczy pracę w równoważnym systemie czasu pracy. Pracownik ten złożył wniosek o udzielenie urlopu wypoczynkowego od 7.7. do 18.7.2008 r. W tym okresie pracownik miał zaplanowaną w grafiku pracę w następujący sposób:

fot. mat. prasowe

W takim wypadku należy udzielić pracownikowi urlop na 6 dni roboczych (tj. 7, 9, 11, 14, 16 i 18 lipca) w wymiarze godzinowym odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w poszczególnych dniach roboczych, tj. 12 godz. + 10 godz. + 8 godz. + 12 godz. + 12 godz. + 6 godz. = 60 godz. Zatem również i w tym przypadku za 2-tygodniowy urlop, trwający od 7.7. do 18.7.2008 r. należy z puli urlopowej przysługującej na cały 2008 r. (tj. z 20 dni = 160 godzin) pracownikowi odjąć 60 godzin.

Zasadą jest, że urlopu udziela się na pełne dni robocze. Udzielenie urlopu jedynie na część z zaplanowanych pracownikowi na ten dzień godzin pracy jest dopuszczalne jedynie w przypadku, gdy do wykorzystania pozostała ostatnia część urlopu wypoczynkowego, która jest niższa niż pełny dobowy wymiar czasu pracy pracownika w dniu, na który ma być udzielony urlop (art. 1542 §4 KP).

Przykład

Pracownikowi zatrudnionemu w wymiarze 4/5 etatu przysługiwał urlop wypoczynkowy w wymiarze 21 dni roboczych, tj. 168 godz. (4/5 z 26 dni = 20,8 dnia = 21 dni). Pracownik zatrudniony jest w równoważnym systemie czasu pracy i zdążył wykorzystać już 163 godziny urlopu, spośród 168 godz. przysługujących mu w całym roku kalendarzowym. Zatem do wykorzystania pozostało pracownikowi jedynie 5 godzin urlopu, co nie pokrywa pełnego dobowego wymiaru pracownika w poszczególnych dniach roboczych. Ponieważ jednak jest to ostatnia część urlopu wypoczynkowego, może ona zostać udzielona na część dnia pracy pracownika. Jeśli np. miałaby zostać udzielona na dzień, w którym pracownik miał zaplanowaną pracę 8-godzinną, pracownik przyjdzie do pracy na 3 godziny, po których wykorzysta 5 godzin urlopu lub też rozpocznie pracę o 5 godzin później niż wynikało to z jego grafiku.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.