eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Odprawa przy zwolnieniu pracownika: kiedy wypłacać?

Odprawa przy zwolnieniu pracownika: kiedy wypłacać?

2008-07-21 13:39

Przeczytaj także: Zwolnienie pracownika: jak ustalić wysokość odprawy?


Odprawa nie przysługuje pracownikowi zwolnionemu z przyczyn uprawniających Cię do rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia (np. z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, lub z powodu przekroczenia okresu zasiłkowego i trzymiesięcznego okresu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego). Nie płacisz wówczas odprawy - nawet jeśli zwolnienie to nastąpiło w okresie grupowych zwolnień, czy w okresie biegnącego wypowiedzenia, dokonanego z przyczyn dotyczących zakładu pracy.

Uwaga!

Nie możesz uzależniać przyznania odprawy od dodatkowych warunków. Np. nie możesz pozbawić odprawy pracownika, który prowadzi działalność gospodarczą, pozostaje w równoległym zatrudnieniu, pobiera rentę lub emeryturę itd.

Usprawiedliwiona nieobecność nie wyklucza odprawy

Jeżeli jesteś zobowiązany do wypłacania odprawy - musisz ją wypłacić także tym pracownikom, których możesz zwolnić w okresie nieświadczenia pracy, (np. w trakcie urlopu wychowawczego czy urlopu bezpłatnego trwającego co najmniej 3 miesiące, lub urlopu macierzyńskiego - w razie głoszenia upadłości czy likwidacji Twojej firmy). Pracownicy tacy otrzymają odprawę na takich samych zasadach, jak pracownicy wykonujący pracę w dniu wypowiedzenia.

Podstawa prawna:
  • art. 1, art. 8, art. 10 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. Nr 90, poz. 844 ze zm.).
  • § 14-17 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. Nr 2, poz. 14 ze zm.)


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: