eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Kogo obejmuje ochrona przedemerytalna?

Kogo obejmuje ochrona przedemerytalna?

2008-06-23 13:02


Zwalniasz “emeryta”? Uważaj na dyskryminację!

Jeżeli osiągnięcie wcześniejszego wieku emerytalnego będzie jedyną przyczyną wypowiedzenia – narażasz się na zarzut dyskryminacji ze względu na wiek (por. wyrok SN z dnia 4 listopada 2004 r., sygn. I PK 7/2004).

Jeżeli jednak argumentujesz, że pracownik wraz z osiągnięciem wieku emerytalnego osiągnął uprawnienia emerytalne (posiada odpowiedni staż), a w Twojej firmie istnieje konieczność redukcji zatrudnienia – to dyskryminacja ze względu na wiek nie powinna mieć miejsca (por. wyrok SN z dnia 18 lipca 2003r. sygn. I PK 210/03n).

Uwaga!
Najbezpieczniejszym rozwiązaniem byłoby ustalenie z pracownikiem, że odchodzi on na emeryturę za porozumienia stron.

Wypowiedzenie zmieniające – również zabronione

Pracownikowi w wieku ochronnym nie możesz zmienić ani stanowiska ani pensji (jeśli zwalniasz na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych, możesz zmienić stanowisko, tylko musisz wypłacać dodatek wyrównawczy).

Jest jednak wyjątek. Możesz wręczyć pracownikowi chronionemu wypowiedzenie zmieniające, jeżeli:
  • wprowadzasz nowe zasady wynagradzania dotyczące ogółu pracowników zatrudnionych u Ciebie, lub tej grupy, do której należy pracownik,
  • u pracownika stwierdzono orzeczeniem lekarskim utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy albo pracownik, w sposób niezawiniony, utracił uprawnienia konieczne do wykonywania pracy.
Zatem, łatwiej jest wręczyć wypowiedzenie zmieniające pracownikom chronionym, jeśli zatrudniasz co najmniej 20 osób (czyli tworzysz regulamin wynagradzania).

Uwaga!
Nie musisz przy tym spełniać dodatkowych warunków, np. nie musisz wypłacać pracownikowi dodatku wyrównawczego.

Podstawa prawna:
  • art.113, art. 39, art. 43 kp,
  • art 28, art. 32, art. 33, art. 40 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004r,. Nr 39, poz.353, ze zm.),
  • art. 5 ust. 5 pkt. 7 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników (Dz. U. Nr 90, poz.844, ze zm.).
  • § 4-15 rozporządzenia RM z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz. U. Nr 8, poz.43, ze zm.).


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

poprzednia  

1 2

oprac. : KadryOnline

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.