eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Kogo obejmuje ochrona przedemerytalna?

Kogo obejmuje ochrona przedemerytalna?

2008-06-23 13:02

Ustawodawca planuje ograniczyć prawo do wcześniejszych emerytur. Jednak jeszcze zanim to zrobi, warto sprawdzić zasady ochrony przedemerytalnej. Pracodawcy często popełniają bowiem poważne błędy... Kto jest chroniony? Od kiedy? Do kiedy? To tylko przykłady pytań, na które odpowiedź znajdziesz poniżej.
Nie możesz wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego - jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury wraz z osiągnięciem tego wieku.

Od kiedy pracownik jest chroniony?

Powszechny wiek emerytalny wynosi 65 lat dla mężczyzn oraz 60 lat dla kobiet. Dla pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach jest jednak przewidziany niższy wiek emerytalny. Tak więc:
  • pracownik nie spełniający warunków do uzyskania wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach jest chroniony przed wypowiedzeniem umowy o pracę od daty ukończenia 61 lat (mężczyzna) do osiągnięcia 65 lat, albo 56 lat (kobieta) do osiągnięcia 60 lat,
  • pracownicy, dla których w ustawie określono niższy niż powszechny wiek emerytalny są chronieni wcześniej – przykładowo chronieni są zatrudnieni na kolei : kobiety w wieku 51-55 lat, mężczyźni w wieku 56-60 lat,
    • również w wieku 51-55 lat (kobiety) oraz 56-60 lat (mężczyźni) chronieni są przed zwolnieniem z pracy pracownicy, którzy przepracowali odpowiedni okres w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze,
Istotna różnica

Osoby, które mogą przejść na wcześniejszą emeryturę z innego tytułu niż praca w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze nie korzystają z ochrony przedemerytalnej wcześniej niż w wieku 56-60 lat kobiety i 61-65 lat mężczyźni.

Np. kobieta mająca 30 letni okres zatrudnienia nie korzysta z ochrony przedemerytalnej w wieku 51-55 lat, ale dopiero po ukończeniu 56 lat, o ile wcześniej nie odejdzie na emeryturę.

Ochrona jest jednorazowa

są chronione tylko jednokrotnie – przed osiągnięciem wieku określonego ustawą lub rozporządzeniem.

Jeżeli więc pracownica, posiadająca wymagany staż pracy w szczególnych warunkach, korzystała z ochrony przed zwolnieniem z pracy w wieku 51-55 lat, to nie będzie ponownie korzystać z tej ochrony będąc w wieku 56-60 lat.

Wiek emerytalny = koniec ochrony

Osoby, które przekroczyły określony dla siebie wiek emerytalny nie podlegają już szczególnej ochronie przed wypowiedzeniem umowy o pracę przewidzianej w art.39 kodeksu pracy.

Przykład
Pracownica zatrudniona na kolei ukończy w sierpniu 2008 roku 55 lat (i będzie miała odpowiedni staż pracy). Oznacza to, że jest ona już obecnie chroniona przed wypowiedzeniem umowy o pracę. Jednakże ta ochrona ustanie w sierpniu 2008 r., niezależnie od tego czy pracownica skorzysta z wcześniejszej emerytury, czy nie.

 

1 2

następna

oprac. : KadryOnline

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Najnowsze w serwisie

Kodeksy

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Na skróty

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.