eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Praca w święto a dodatkowy dzień wolny dla pracownika

Praca w święto a dodatkowy dzień wolny dla pracownika

2008-05-28 13:33

Pamiętaj, że praca w święto nie pokrywa się z dniem świątecznym, czyli nie trwa od godz. 00.00 do godz. 24.00 w dniu świątecznym, lecz wykracza poza ten dzień i te godziny. A zatem praca w święto występuje wówczas, gdy pracownik pracuje między godz. 6.00 w dniu świątecznym a godz. 6.00 w dniu następnym.

Przeczytaj także: Praca w niedziele i święta

Udzielasz całego dnia wolnego nawet za godzinę pracy w święto!

Jeżeli pracownik wykonywał pracę w święto 22 maja, musisz udzielić mu za to dnia wolnego od pracy w okresie rozliczeniowym obejmującym maj. A zatem gdy masz trzymiesięczny okres rozliczeniowy, który obejmuje kwiecień, maj i czerwiec, możesz udzielić pracownikowi dnia wolnego np. w czerwcu. Jeśli natomiast masz miesięczny okres rozliczeniowy, dzień wolny powinien być udzielony w maju, np. 23 maja - w piątek po Bożym Ciele.

Pamiętaj również, że za pracę w święto zawsze musisz dać pracownikowi cały dzień wolny. Zatem jeśli nawet pracownik pracował w święto tylko godzinę albo dwie godziny, musisz mu dać cały dzień wolny, a nie tylko tę jedną godzinę czy dwie godziny czasu wolnego. Jeśli pracował więcej niż 8 godzin, np. 12 godzin, trzeba dać mu dzień wolny, a w podstawowym systemie czasu pracy (tj. gdy pracownik ma zawsze planowaną pracę po 8 godzin) rozliczyć się jeszcze z godzin przepracowanych w święto ponad 8 godzin.

Kiedy zapłacisz pracownikowi za pracę 22 maja?

Jeśli pracownik pracował 22 maja w święto (Boże Ciało) i nie został udzielony mu w zamian za to dzień wolny, musisz wypłacić pracownikowi stosowne wynagrodzenie i dodatek. Zgodnie z powszechnie stosowaną przez pracodawców uchwałą Sądu Najwyższego z 15 lutego 2006 r. (II PZP 11/05, OSNP 2006/11-12/170) pracownikowi należy wówczas zapłacić wynagrodzenie i tylko jeden 100% dodatek. Zdaniem Państwowej Inspekcji Pracy i Ministerstwa Pracy pracownikowi przysługują wówczas dwa 100% dodatki.

Podstawa prawna:
  • art. 130, art. 1519 § 2, art. 15111 § 1 pkt 2 Kodeks pracy;
  • art. 1 pkt 1 lit. h ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz.U. z 1951 r. nr 4, poz. 28, ze zm.).


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: