eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Wypowiedzenie umowy o pracę z powodu arogancji pracownika

Wypowiedzenie umowy o pracę z powodu arogancji pracownika

2008-05-21 13:23

Jak sformułować wypowiedzenie pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony, który jest arogancki i nieuprzejmy w stosunku do klienta, w naszym przypadku jest to pacjent, a pracownik jest lekarzem. Coraz częściej zdarzają się skargi na lekarza, pacjenci rezygnują z usług naszej placówki. Ponadto lekarz nie wykonuje poleceń przełożonego, w którego odczuciu jest to podważanie kompetencji. Lekarz przychodzi punktualnie do pracy i zachowuje jej czas.

Przeczytaj także: Wypowiedzenie umowy o pracę: wyroki SN

Przyczyna powinna być prawdziwa i na tyle konkretna, aby dla pracownika (jak i ewentualnie dla sądu) było jasne, dlaczego pracodawca chce zwolnić pracownika.

1. Przyczyna wypowiedzenia musi być konkretna i prawdziwa

Wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony pracodawca może dokonać tylko z uzasadnionych przyczyn. W Kodeksie pracy nie wskazano, jakie konkretnie przyczyny uzasadniają wypowiedzenie - gdyż możliwych powodów jest bardzo wiele. W każdym przypadku podana przez pracodawcę przyczyna wypowiedzenia powinna być na tyle konkretna i prawdziwa, aby dla pracownika, jak i dla sądu (jeśli pracownik zaskarży wypowiedzenie) wyraźnie z niej wynikało, dlaczego pracodawca nie chce dalej zatrudniać pracownika.

SN: Przyczyna pozorna to brak przyczyny
Podanie w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę przyczyny pozornej (nierzeczywistej, nieprawdziwej) jest równoznaczne z brakiem wskazania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie w pojęciu art. 30 § 4 Kodeksu pracy. (Wyrok Sądu Najwyższego z 13 października 1999 r., I PKN 304/99, OSNP 2001/4/118)

2. Okoliczności wypowiedzenia należy opisać

Z okoliczności przedstawionych w pytaniu wynika, że pracownik - lekarz jest arogancki i nieuprzejmy dla pacjentów. Skutkiem takiego zachowania pracownika jest częsta rezygnacja pacjentów z usług medycznych tej placówki służby zdrowia. Oznaczać to może, że pracownik (lekarz) nie dba o dobro zakładu pracy, co jest jego obowiązkiem, wynikającym z art. 100 § 2 Kodeksu pracy. Ponadto pracownik często nie wykonuje poleceń przełożonego. Te właśnie okoliczności mogą być przyczyną uzasadniającą wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę.

SN: Można zgłaszać swoje uwagi, ale polecenia trzeba rzetelnie wykonać
Odmowa wykonania poleceń wydawanych na podstawie i w granicach określonych w art. 100 § 2 kp. nie mieści się w pojęciu dopuszczalnej krytyki działań pracodawcy. (Wyrok Sądu Najwyższego z 17 grudnia 1997 r., sygn. akt I PKN 433/97, OSNAP 1998/21/626).

Ważne jest, aby wspomniane okoliczności opisać możliwe dokładnie w wypowiedzeniu.

3. Przyczyn może być kilka

Generalnie warto podawać kilka przyczyn uzasadniających wypowiedzenie umowy o pracę. Zwiększa to szanse pracodawcy na wygranie ewentualnej sprawy sądowej. Jeśli bowiem pracodawca wskaże tylko jedną przyczynę, to jeśli nie uda się jej udowodnić przed sądem, pracodawca przegra sprawę. A w trakcie postępowania sądowego nie można już wskazywać nowych przyczyn wypowiedzenia. Natomiast jeśli pracodawca wskaże w wypowiedzeniu kilka przyczyn, to nawet jeśli którejś nie udowodni, zawsze jest szansa udowodnienia pozostałych. W tym przypadku można wskazać: arogancję, nieuprzejmość pracownika oraz niewykonywanie poleceń przełożonego.

Warto zadbać o świadków

W razie ewentualnego sporu sądowego to pracodawca będzie musiał udowodnić, że podane przez niego powody są prawdziwe. Dlatego warto zawczasu przewidzieć, jakie dowody pracodawca przedstawi. W szczególności dobrze jest ustalić, kogo będzie można powołać na świadka.

Podstawa prawna:
  • art. 30 § 1 pkt 2, § 4, art. 100 § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: