eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Nieobecność pracownika w pracy a postępowanie pracodawcy

Nieobecność pracownika w pracy a postępowanie pracodawcy

2008-05-19 13:19

Rozważmy następujący przypadek: pracownik nie przychodzi do pracy, jednocześnie nie informuje pracodawcy o przyczynie swojej nieobecności. Po ilu dniach zakład pracy powinien wszcząć wobec pracownika postępowanie i jakie?

Przeczytaj także: Nieobecność w pracy członka OSP

Pracownik w razie zaistnienia przyczyn uniemożliwiających stawienie się do pracy zobowiązany jest niezwłocznie zawiadomić pracodawcę o przyczynie swojej nieobecności i przewidywanym okresie jej trwania, nie później jednak niż w drugim dniu nieobecności w pracy. Jeśli jednak przepisy prawa pracy obowiązujące u pracodawcy nie określają sposobu zawiadomienia pracodawcy o przyczynie nieobecności pracownika w pracy, zawiadomienia tego pracownik dokonuje osobiście lub przez inną osobę telefonicznie lub za pośrednictwem innego środka łączności albo drogą pocztową, przy czym za datę zawiadomienia uważa się wtedy datę stempla pocztowego.

Niedotrzymanie przez pracownika 2-dniowego terminu, o którym mowa powyżej, może być usprawiedliwione szczególnymi okolicznościami uniemożliwiającymi terminowe dopełnienie przez pracownika tego obowiązku, zwłaszcza jego obłożną chorobą połączoną z brakiem lub nieobecnością domowników albo innym zdarzeniem losowym.

Jeśli zatem nawet w drugim dniu nieobecności pracownik nie pojawił się w pracy i do końca dnia roboczego nie powiadomił o przyczynie swojej nieobecności, pracodawca może sam zadzwonić do pracownika w celu ustalenia tej przyczyny. Może również poczekać aż pracownik nie pojawi się w pracy bez usprawiedliwienia w trzecim dniu swojej pracy i uznać ją od razu za nieobecność nieusprawiedliwioną. Dalsze postępowanie uzależnione jest od pracodawcy (m.in. od tego, czy uda się mu ustalić przyczynę nieobecności pracownika):
  • może nałożyć na pracownika karę porządkową albo wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę;
  • może zwolnić pracownika w trybie dyscyplinarnym na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 kp, tj. z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych (por. wyrok SN z 28 września 1981 r., I PRN 57/81, LEX nr 14593).
Podstawa prawna:
  • § 2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. z 1996 r. nr 60, poz. 281, ze zm.) oraz art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy.


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

oprac. : KadryOnline KadryOnline

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: