eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Pracujący chory pracownik a przestój w pracy

Pracujący chory pracownik a przestój w pracy

2008-05-07 12:47

Rozważmy następujący przypadek: pracownik od poniedziałku do piątku przebywał na zwolnieniu lekarskim. W tym czasie przez 2 dni firma pracowała o 4 godziny dziennie krócej ze względu na awarię sytemu. Z tego powodu pracodawca ogłosił sobotę normalnym dniem pracy (do odrobienia łącznie 8 godzin). Czy pracownik, który był w tym czasie na zwolnieniu, musi przyjść do pracy w sobotę?

Przeczytaj także: Wynagrodzenie chorobowe a niepełny etat

Możesz wezwać takiego pracownika do pracy w sobotę. Ale taka praca będzie dla niego (podobnie jak i dla pozostałych) pracą w 6. dniu tygodnia, z tytułu której należy udzielić innego dnia wolnego.

Usprawiedliwiona nieobecność pracownika (np. z powodu choroby) powoduje obniżenie jego wymiaru czasu pracy o liczbę zaplanowanych do przepracowania dni i godzin, w których był on nieobecny. Co za tym idzie, należy uznać, że w te dni pracownik „świadczył pracę” zgodnie z harmonogramem (np. po 8 godzin dziennie).

Jak rozliczyć przestój?

Niemożliwość wykonywania pracy z powodu samoistnej awarii urządzenia w zakładzie pracy powinna być potraktowana jako przestój „z winy” pracodawcy. Dlatego jeżeli pracujący w tym dniu pracownicy byli gotowi do świadczenia pracy, należy ten czas uznać za czas pracy. Skoro zatem pracownikowi zaplanowano 8 godzin pracy, a w danym dniu pracował tylko 4 godziny, a przez pozostałe 4 trwał przestój, trzeba przyjąć, że pracownik wypracował swój wymiar na ten dzień. Taką samą zasadę należy zastosować także w stosunku do pracownika nieobecnego z powodu choroby.

W zamian za pracę w 6. dniu tygodnia – dzień wolny

Po powrocie pracownika możesz polecić mu dodatkową pracę w sobotę (dniu wolnym z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy). Należy jednak pamiętać, że za pracę w tym dniu masz obowiązek udzielić pracownikowi dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym. Wolnego musisz również udzielić pozostałym pracownikom, którzy otrzymali polecenie pracy w wolną sobotę (tj. pracownikom, którzy w dniach przestoju pracowali po 4 godziny).

Zapłata za nadgodziny nie rozwiązuje problemu

Jeśli nie udzielisz dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego, będziesz musiał zapłacić wynagrodzenie i 100% dodatek za każdą godzinę 8-godzinnej pracy w sobotę. Poza tym narazisz się na sankcje ze strony inspektora pracy, ponieważ w przypadku pracy w 6. dniu tygodnia zapłata nie stanowi alternatywy dla udzielenia dnia wolnego. Nieoddanie wolnego jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika, polegającym na nieprzestrzeganiu przepisów o czasie pracy. Dlatego lepiej zawczasu ustalić, kiedy pracownik odbierze wolny dzień.

Podstawa prawna:
  • art. 81 § 1 i § 2, art. 128 § 1, art. 130 § 3, art. 151 § 1, art. 1511 § 2, art. 1513, art. 281 pkt 5 kp.


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: