eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Urlop macierzyński przed porodem możliwy

Urlop macierzyński przed porodem możliwy

2008-04-15 13:27

Rozważmy następujący przypadek: Pracownica w ciąży przez ponad 3 miesiące była na zwolnieniu lekarskim. Właśnie minął jego termin, ale pracownica jeszcze nie urodziła dziecka. Zadzwoniła do działu kadr naszej firmy i twierdzi, że lekarz nie wystawi już kolejnego zwolnienia, a tymczasem do ustalonej przez niego daty porodu pozostały jeszcze 2 tygodnie. Pracownica nie czuje się już na siłach, aby przyjść do pracy. Jak może ona usprawiedliwić swoją nieobecność w pracy? Czy może wziąć urlop macierzyński? Czy powinna złożyć wniosek o ten urlop?
Tak, pracownica może wziąć urlop macierzyński.

Pracownica w ciąży, której skończyło się zwolnienie lekarskie, ale jeszcze nie urodziła dziecka ma kilka możliwości, aby nie świadczyć pracy aż do porodu.

1. Urlop bezpłatny - niekorzystny dla pracownicy

Pracownica może wziąć urlop bezpłatny na czas pomiędzy zakończeniem zwolnienia lekarskiego, a porodem. Urlop taki może być udzielony tylko na pisemny wniosek pracownicy zaakceptowany przez pracodawcę. Nie jest to jednak rozwiązanie korzystne dla pracownicy, ponieważ za ten okres nie otrzyma ona wynagrodzenia.

2. Urlop wypoczynkowy - ryzykowny bez badań kontrolnych

Innym rozwiązaniem byłoby udzielenie pracownicy urlopu wypoczynkowego. Jednakże z pytania wynika, iż pracownica przez ponad 30 dni była na zwolnieniu lekarskim. A zatem udzielenie pracownicy tego urlopu bez wcześniejszego przeprowadzenia badań kontrolnych byłoby ryzykowne. Pojawiają się bowiem opinie ekspertów prawa pracy, iż udzielenie urlopu wypoczynkowego pracownikowi powracającemu z długiej choroby nie jest możliwe bez uzyskania przez niego uprzednio aktualnego zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do pracy na zajmowanym stanowisku (patrz: wyjaśnienia E. Szemplińskiej do art. 229 kp, PiZS 2001/2/42 - t.2).

3. Urlop macierzyński - to najlepsze wyjście

Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest skorzystanie z urlopu macierzyńskiego. Co najmniej 2 tygodnie tego urlopu mogą bowiem przypadać przed przewidywaną datą porodu (określoną przez lekarza prowadzącego ciążę). Natomiast po porodzie pracownicy będzie przysługiwał urlop macierzyński niewykorzystany przed porodem, aż do wyczerpania przysługującego jej wymiaru tego urlopu.

Uwaga!

Z przepisów prawa pracy nie wynika wprost, iż pracownica musi złożyć wniosek o urlop macierzyński przed porodem. Jednak korzystanie z części tego urlopu przed przewidywaną datą porodu jest uprawnieniem, a nie obowiązkiem pracownicy. Z tego względu pracownica powinna złożyć pracodawcy oświadczenie, że chce wziąć 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego przed porodem. Dla celów dowodowych zadbaj, aby zrobiła to na piśmie.

Podstawa prawna:
  • art 174 § 1, art. 180 § 3 i § 4 Kodeksu pracy.


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

oprac. : KadryOnline

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Najnowsze w serwisie

Kodeksy

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Na skróty

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.