eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Choroba pracownika a zawiadomienie pracodawcy

Choroba pracownika a zawiadomienie pracodawcy

2008-04-09 11:35


Przykład
Anna K w dniu 13 kwietnia udała się do lekarza, który stwierdził, że pacjentka powinna zostać w domu przez 10 dni z powodu silnej infekcji wirusowej. Lekarz może wystawić zaświadczenie lekarskie za okres od 16.4.2007 r. do 27.4.2007 r., ponieważ bezpośrednio po badaniu przypadają dni wolne od pracy (14-15.4.2007 r.).

Przykład
Beata N. 14.5.2007 r. rozpoczęła o 8:00 pracę. Jednakże o godzinie 14:00 poprosiła przełożoną o zwolnienie z pracy z powodu złego samopoczucia. Jeszcze tego samego dnia udała się do lekarza, który wystawił jej zwolnienie od dnia 15.5.2007 r. W takim wypadku dział kadr winien potraktować 14.5.2007 r. jako dzień pracy Beaty N.- pracownica stawiła się bowiem w tym dniu w pracy i przez 4 godzin ją wykonywała. Nie opuściła też stanowiska pracy samowolnie, gdyż uzyskała na to zgodę swojej bezpośredniej przełożonej. Ponieważ jednak Beata N. nie przepracowała pełnego obowiązującego ją wymiaru czasu pracy w tym dniu (tj. 8 godzin), przysługiwać jej będzie wynagrodzenie jedynie za czas wykonywania pracy, tj. za 5 godzin (art. 80 KP). Oczywiście możliwe jest przyjęcie przez pracodawcę rozwiązania bardziej korzystnego i wypłacenie Beacie N. wynagrodzenia za pełny obowiązujący wymiar czasu pracy. Nie ma można jednak na dzień 14.5.2007 r. udzielić pracownicy urlopu wypoczynkowego lub bezpłatnego, gdyż faktycznie świadczyła ona w tym dniu pracę.

Przykład
Katarzyna W. 4.6.2007 r. przyszła na godzinę 8:00 do pracy, ale z uwagi na złe samopoczucie o godzinie 12:00 zwolniła się u pracodawcy i udała do lekarza. Ten wystawił jej zwolnienie lekarskie na 2 tygodnie, od dnia 4.6.2007 r. począwszy. Jak w takim przypadku traktować dzień 4.6.2007 r. i jakie świadczenie wypłacić zań pracownicy? Pracodawca może zachować się tu w dwojaki sposób:
  • może wypłacić Katarzynie W. wynagrodzenie za 4 godziny pracy, a za pozostałe 4 godziny wynagrodzenie chorobowe, chyba że w danym roku pracownica już wcześniej chorowała i wykorzystała 33 dni zwolnienia lekarskiego, wówczas za pozostałe 4 godziny ZUS wypłaci zasiłek chorobowy;
  • może zastosować rozwiązanie bardziej korzystne dla pracownicy i wypłacić jej wynagrodzenie za cały dzień, tj. za 8 godzin (wynagrodzenie bowiem przysługuje w wysokości 100%, a chorobowe co do zasady jedynie 80%). W takim wypadku jednak ZUS nie wypłaci już dodatkowo Katarzynie W. zasiłku chorobowego za 4 godziny, gdyż zasiłek nie przysługuje za okres choroby, za który pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia (art. 12 ustawy z 25.6.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, Dz. U. Nr 60, poz. 636 ze zm.).
Pracodawca nie może jednak potraktować całego dnia 4.6.2007 r. jako dnia choroby i za cały dzień wypłacić wynagrodzenia chorobowego (w wysokości 80%), gdyż byłoby to rozwiązanie mniej korzystne dla pracownicy.

Zaświadczenie stwierdzające pobyt w szpitalu wystawia się nie później niż w dniu wypisania ubezpieczonego z tego zakładu. W razie pobytu dłuższego niż 14 dni, zaświadczenie lekarskie wystawia się co 14 dni. Jednakże na wniosek pracownika zaświadczenie może być wystawione także w terminie późniejszym. Do zaświadczenia stwierdzającego okres niezdolności do pracy przypadający po zakończeniu pobytu w szpitalu stosuje się ogólne zasady dotyczące udzielania zaświadczeń.

Druk zaświadczenia

Zaświadczenie stwierdzające niezdolność do pracy z powodu choroby lub pobytu w szpitalu powinno zostać wystawione na druku ZUS ZLA, jednakże zaświadczenie wystawione na innym formularzu jest ważne, usprawiedliwia nieobecności i jest podstawą wypłaty wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego. Pracownik nie może bowiem ponosić konsekwencji błędów czy zaniedbań innych osób (por. wyrok z 17.11.2000 r., II UKN 53/00, OSNAPiUS z 2002 r., Nr 11, poz. 277).

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.