eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Rozwiązanie umowy za porozumieniem a ekwiwalent za urlop

Rozwiązanie umowy za porozumieniem a ekwiwalent za urlop

2008-04-01 12:48

Rozważmy następujący przypadek: nasz pracownik był zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony - przepracował 5 lat. Przysługuje mu 26 dni urlopu. 28 lutego rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę za porozumieniem stron, z miesięcznym okresem wypowiedzenia (do 30 marca). Czy należy mu się odszkodowanie z racji skróconego okresu wypowiedzenia albo ekwiwalent za niewykorzystany urlop, jeżeli w tym roku wykorzystał już 8 dni urlopu?
Pracownikowi nie należy się ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Nie będzie też przysługiwało mu odszkodowanie z racji krótszego okresu wypowiedzenia. Umowa uległa bowiem rozwiązaniu nie w trybie wypowiedzenia, lecz w ramach porozumienia stron.

1. Przesunięcie terminu rozwiązania umowy to nie wypowiedzenie

Aby wyczerpująco odpowiedzieć na zadane pytanie, wyjaśnić należy najpierw kwestię trybu, w jakim doszło do rozwiązania umowy. Jak wynika z powyższego pytania, w tym przypadku strony zastosowały porozumienie stron o rozwiązaniu umowy o pracę, a nie rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem. Wprawdzie strony umowy o pracę mogą w drodze porozumienia stron rozwiązać ją nie z dniem podpisania porozumienia lecz w innym uzgodnionym terminie, jednak okres przypadający od dnia podpisania porozumienia do dnia rozwiązania umowy nie jest okresem wypowiedzenia. Tym samym, w opisanym przypadku nie może wystąpić ani pełny, ani skrócony okres wypowiedzenia.

2. Odszkodowanie się nie należy

W przypadku rozwiązania umowy za porozumieniem stron pracodawca nie ma obowiązku wypłacania odszkodowania za krótszy okres wypowiedzenia. Nie występuje tu bowiem wypowiedzenie. Obowiązek wypłaty odszkodowania mógłby powstać tylko wówczas, gdyby skrócenie okresu wypowiedzenia następowało na skutek rozwiązania umowy z powodu upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn, niedotyczących pracownika.

3. Pracownik wykorzystał za dużo urlopu

Pracownikowi nie przysługuje również ekwiwalent za niewykorzystany urlop. W przedstawionym pytaniu umowa uległa rozwiązaniu 30 marca, a zatem pracownikowi należałoby naliczyć urlop za styczeń, luty i marzec, a więc łącznie za 3 miesiące (3/12x26 dni = 6,5 dnia). Po zaokrągleniu w górę do pełnego dnia otrzymujemy wynik - 7 dni. Pracownik nie będzie miał zatem prawa do ekwiwalentu pieniężnego, ponieważ wykorzystał więcej dni urlopu wypoczynkowego, niż mu przysługiwało.

Podstawa prawna:
  • art. 30 § 1 pkt 1 i pkt 2, art. 361 § 1, art. 171 § 1 Kodeksu pracy.


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

oprac. : KadryOnline

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Najnowsze w serwisie

Kodeksy

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Na skróty

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.