eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Służba wojskowa a staż pracy

Służba wojskowa a staż pracy

2008-03-05 12:33

Rozważmy następujący przypadek: zatrudniliśmy pracownika, który po odbyciu czynnej służby wojskowej nie wrócił do swojego poprzedniego pracodawcy. U nas podpisał umowę dopiero po 3 miesiącach od wyjścia z wojska. Czy okres służby powinniśmy zaliczyć do jego stażu pracowniczego, od którego zależą jego uprawnienia pracownicze?

Przeczytaj także: Szkoła średnia a staż pracy

Tak, okres czynnej służby wojskowej należy wliczyć do stażu pracy pracownika, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Generalnie okres czynnej służby wojskowej wlicza się do okresu zatrudnienia pracownika, jeśli po jej odbyciu pracownik zgłosi się do pracy w ciągu 30 dni od dnia zwolnienia ze służby. Dotyczy to zarówno:
  • powrotu w tym terminie do pracy u pracodawcy, u którego pracownik był zatrudniony w dniu powołania do tej służby – w takim przypadku czas odbywania służby wojskowej wlicza się do okresu zatrudnienia u tego pracodawcy w zakresie wszystkich uprawnień wynikających ze stosunku pracy, jak i
  • podjęcia przez pracownika pracy po raz pierwszy lub u innego pracodawcy niż ten, u którego był zatrudniony w dniu powołania do tej służby – w tym przypadku czas odbywania służby wojskowej wlicza się do okresu zatrudnienia wymaganego do nabywania lub zachowania uprawnień wynikających ze stosunku pracy, z wyjątkiem uprawnień przysługujących wyłącznie pracownikom u pracodawcy, u którego podjął pracę.
Uwaga!
Termin 30-dniowy na zatrudnienie po odbyciu czynnej służby wojskowej należy traktować jako dotrzymany, jeśli pracownik go przekroczył z powodów usprawiedliwionych (np. był chory i przebywał w szpitalu).

Niedotrzymanie 30-dniowego terminu rozpoczęcia pracy po powrocie przez pracownika nie zwalnia pracodawcy z obowiązku wliczenia służby do okresu zatrudnienia wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień wynikających ze stosunku pracy. Jednak w takim przypadku tego okresu nie uwzględnia się przy określaniu uprawnień przysługujących wyłącznie pracownikom u pracodawcy, u którego pracownik podjął pracę po ustawowym terminie i bez usprawiedliwienia.

Uwaga!
Opisane zasady pracodawca ma obowiązek stosować, jeśli przepisy szczególne nie przewidują korzystniejszych uprawnień.

Podstawa prawna
  • Artykuł 120 ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczpospolitej Polskiej (tekst jedn.: Dz.U. z 2004 r. nr 241, poz. 2416 ze zm.).


Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.

oprac. : Jadwiga Sztabińska / Płace w firmie Płace w firmie

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: