eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Handel w święta: zakaz pracy a nominalny czas pracy

Handel w święta: zakaz pracy a nominalny czas pracy

2007-11-21 12:34

Z dniem 26 października 2007 r. weszły w życie znowelizowane przepisy kodeksu pracy zabraniające handlu w święta w placówkach handlowych. Jednakże nowe przepisy nie wpływają na nominalny czas pracy pracowników.

Przeczytaj także: Zakaz handlu po raz pierwszy 1 listopada 2007 r.

Dotychczas przepisy kodeksu pracy zezwalały na pracę we wszystkich placówkach handlowych w niedziele, jak i w dni świąteczne. Zgodnie z przepisem art. 1519 k.p. dniami wolnymi od pracy są niedziele i święta określone w przepisach o dniach wolnych od pracy. Praca w niedziele dozwolona jest w placówkach handlowych przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności.

Wraz z wprowadzeniem 26 października 2007 r. nowelizacji kodeksu pracy oraz dodaniem art. 1519a, obowiązuje zakaz pracy placówek handlowych w 12 dni świątecznych w roku, czyli w:
  • Nowy Rok,
  • Wielkanoc (dwa dni),
  • 1 i 3 maja,
  • pierwszy dzień Zielonych Świątek,
  • Boże Ciało,
  • 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny,
  • Wszystkich Świętych,
  • Święto Niepodległości,
  • Boże Narodzenie (dwa dni),

Powyższy zakaz pracy dotyczy także niedziel, ale tylko w sytuacji, gdy jedno z wymienionych wcześniej świąt przypadnie w tym dniu (przykładem jest tutaj Dzień Zesłania Ducha Świętego, który zawsze przypada w niedzielę). Dodać także należy, iż nowelizacja uchyliła art. 151 10 lit. 9 pkt a) kodeksu pracy, który zezwalał na pracę w niedziele i święta przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności w placówkach handlowych, co jest rozwiązaniem logicznym w związku z wprowadzeniem art. 151 9a, który wprowadza zakaz pracy w tych placówkach.

Wprowadzona nowelizacja nie ma natomiast wpływu na zasady obliczenia obowiązującego wymiaru czasu pracy pracownika zgodnie z art. 130 k.p. Pomimo zakazu pracy w dni świąteczne pracownik będzie musiał przepracować taki sam wymiar czasu (dni, godziny), jaki obowiązywał przed nowelizacją kodeksu pracy.

Przypomnijmy, że za pracę w niedzielę i święto uważa się pracę wykonywaną między godziną 6.00 w tym dniu a godziną 6.00 w następnym dniu, chyba że u danego pracodawcy została ustalona inna godzina. W sytuacji, kiedy praca wykonywana jest w święto i przypada w niedzielę, należy stosować przepisy dotyczące pracy w niedzielę. Tyczy się to również wyliczenia wymiaru pracy i oddawania dni wolnych za pracę .

Pracownikowi wykonującemu pracę w niedziele i święta pracodawca jest obowiązany przede wszystkim zapewnić inny dzień wolny od pracy:
  • w zamian za pracę w niedzielę - w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli,
  • w zamian za pracę w święto - w ciągu okresu rozliczeniowego


Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie w terminie wskazanym w kodeksie pracy dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w niedzielę, pracownikowi przysługuje dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego a w razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego od pracy w tym terminie - dodatek do wynagrodzenia wynosi wysokość określoną - art. 1511 § 1 pkt 1 k.p., za każdą godzinę pracy w niedzielę.

Warto wspomnieć, iż zakaz pracy w święta w placówkach handlowych nie dotyczy instytucji - kultury, oświaty i aptek. Otwarte mogą także być placówki prowadzone przez przedsiębiorców prowadzących jednoosobowe firmy, które nie zatrudniają pracowników, a także placówki handlowe przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na użyteczność społeczną lub codzienne potrzeby ludności. Dopuszczalne jest też otwarcie placówki w tym dniu w sytuacji, gdy sprzedawać będzie sam właściciel lub osoba zatrudniona na podstawie umowy cywilnoprawnej (zlecenie, o dzieło). Otwarte też będą np. sklepy działające na podstawie umów franczyzy czy umów agencyjnych.
Przeczytaj także: Zakaz handlu w niedziele? Zakaz handlu w niedziele?

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: