eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Zakaz handlu po raz pierwszy 1 listopada 2007 r.

Zakaz handlu po raz pierwszy 1 listopada 2007 r.

2007-10-28 01:33

26 października 2007 r. wejdą w życie znowelizowane przepisy kodeksu pracy zabraniające pracy w święta w placówkach handlowych. Pierwszym takim dniem wolnym, do którego będą miały zastosowanie nowe przepisy, będzie 1 listopada 2007 r. czyli "Wszystkich Świętych".

Przeczytaj także: Handel w święta: zakaz pracy a nominalny czas pracy

Przypomnijmy, że nowelizacja zakłada zakaz pracy placówek handlowych w 12 dni świątecznych w roku. Są to:
  • Nowy Rok,
  • Wielkanoc (dwa dni),
  • 1 i 3 maja,
  • pierwszy dzień Zielonych Świątek,
  • Boże Ciało,
  • 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny,
  • Wszystkich Świętych,
  • Święto Niepodległości,
  • Boże Narodzenie (dwa dni)

Przypomnijmy także, iż zakaz dotyczy jedynie pracowników zatrudnionych na etacie, przy czym nie odnosi się tylko do tych, którzy bezpośrednio obsługują klientów lecz wszystkich. Zatem w tym dniu nie powinien pracować nie tylko sprzedawca, ale także magazynier, sprzątaczka czy inny pracownik danej placówki handlowej.

Jednak – jak wskazano wyżej – zakaz ten dotyczy jedynie pracowników zatrudnionych na umowę o pracę. Zatem dopuszczalne jest otwarcie placówki w tym dniu w sytuacji, gdy sprzedażą zajmie się sam właściciel czy osoba zatrudniona na podstawie umowy cywilnoprawnej (zlecenie, o dzieło). Otwarte też będą mogły być np. sklepy działające na podstawie umów franczyzy czy agencyjnych (do których zalicza się np. sieć sklepów „Żabka”) – pod warunkiem że w dniu tym nie będzie pracował w takiej placówce pracownik zatrudniony na umowę o pracę, a np. tylko franczyzobiorca.

Ustawa wskazuje, że zakaz dotyczy wszelkich placówek handlowych, przy czym Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej za takie uważa wszelkie instytucje i zakłady, których działalność główna polega na kupowaniu towarów w celu ich dalszej odsprzedaży – czyli działalność handlowa (hurtowa i detaliczna). Zaliczyć zatem do nich należy m.in. sklepy, składy węgla i materiałów budowlanych, stoiska, domy handlowe a także sprzedaż za pośrednictwem internetu. Praca taka będzie również niedozwolona w niedzielę, jeżeli w dniu tym przypadnie jedno z wyżej wymienionych świąt.

Powyższy zakaz nie będzie natomiast dotyczył placówek kultury, oświaty i aptek. Otwarte będą mogły być także placówki prowadzone przez przedsiębiorców prowadzących jednoosobowe firmy, które nie zatrudniają pracowników, a także placówki handlowe przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na użyteczność społeczną lub codzienne potrzeby ludności.
Przeczytaj także: Zakaz handlu w niedziele? Zakaz handlu w niedziele?

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: