|
Nieruchomości | Opinie | Grupy dyskusyjne | Książki |
||
|
Dziś jest |
PrawoForum prawne |
Łatwiejsze zatrudnienie cudzoziemcy11.07.2007, 12:53 Dnia 5 lipca 2007 roku zostały ogłoszone trzy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. nr 120, poz. 822, 823 i 824) umożliwiające obywatelom Białorusi, Ukrainy i Rosji podjęcie zatrudnienia w Polsce we wszystkich dziedzinach gospodarki. Obcokrajowcy mają prawo podjęcia pracy na okres do 3 miesięcy w ciągu pół roku bez potrzeby uzyskiwania pozwolenia na pracę. Szansą na uzupełnienie braku pracowników na rynku pracy jest ułatwienie polskiemu pracodawcy zatrudniania osób z innego kraju. Nowelizacja rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 sierpnia 2006 r. w sprawie wykonywania pracy przez cudzoziemców bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę umożliwia polskim firmom legalne zatrudnianie cudzoziemców mieszkających w państwach graniczących z Polską przez okres 3 miesięcy w przeciągu pół roku bez posiadania przez nich pozwolenia na pracę..
Warunkiem legalnej pracy osoby spoza Polski jest jednak posiadanie stosownego oświadczenia o zamiarze zatrudnienia od pracodawcy, które jest zarejestrowane w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę pracodawcy. Zatem cudzoziemcy chcący podjąć zatrudnienie w Polsce, a mieszkający w kraju graniczącym z Rzeczpospolitą Polską, nie musza już uzyskiwać zezwolenia na pracę, które kosztowało ok. 1 tys. złotych. Zdarzało się, że właśnie wydatek związany z uzyskaniem takiego zezwolenia stawał się barierą podjęcia pracy w Polsce. Dodajmy, że możliwość podjęcia pracy bez posiadania stosownego zezwolenia istniała już wcześniej. Dotyczyła jednak wyłącznie sektora rolniczego. Minister Pracy i Polityki Społecznej Anna Kalata ma nadzieję, że wprowadzone rozporządzenie okaże się bardzo przydatne dla firm zwłaszcza tych z branży budowlanej. Polska jest bowiem organizatorem Euro 2012, co obliguje resort pracy do wielu udogodnień dla pracodawców. Resort pracy chciałby zorganizować kampanie medialną np. na Ukrainie, aby zachęcić do podejmowania pracy w Polsce. W dniu 05 lipca 2007 r. zostały ogłoszone następujące rozporządzenia w zakresie zatrudniania cudzoziemców:
Dwa pierwsze zaczęły obowiązywać z dniem ogłoszenia, trzecie natomiast zacznie obowiązywać po upływie 14 dni od jego opublikowania. tytuł : Łatwiejsze zatrudnienie cudzoziemcy
oprac. : Anna Maria Sierpińska / eGospodarka.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat:zatrudnienie cudzoziemca, cudzoziemcy, zezwolenie na pracę, jak zatrudnić obcokrajowca, pozwolenie na pracę w Polsce Masz pytanie? Chcesz wyrazić swoją opinię? Wypowiedz się na Forum!Wybierz dział tematyczny, aby podyskutować:
|
||||||||||
| O serwisie . Dla prasy . Regulamin . Polityka prywatności . Reklama . Kontakt . Uwagi i błędy |
Copyright © Kasat Sp. z o.o.