eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Pracodawca musi zapewnić pracownikom siedziska

Pracodawca musi zapewnić pracownikom siedziska

2007-07-06 12:28

Pracodawca musi zagwarantować miejsce na odpoczynek w pozycji siedzącej pracownikom, którzy wykonują pracę w pozycji stojącej lub pracę wymagającą chodzenia, przy czym miejsce takie powinno znajdować się w pobliżu stanowiska pracy. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Przeczytaj także: BHP w firmie: pomieszczenia i stanowiska pracy

Sąd rozstrzygnął spór pomiędzy inspektorem pracy a spółką Ronal Polska, która zajmuje się wytwarzaniem felg do samochodów. Firma zatrudnia półtora tysiąca osób. Praca polega na wykonaniu określonych usług przy taśmie produkcyjnej w pozycji stojącej przez kilka godzin.

Inspektor Pracy po przeprowadzeniu kontroli w Wałbrzyskiej spółce Ronal Polska nakazał utworzenie dogodnych warunków dla pracowników. Pracodawca jest w obowiązku prawnym zapewnić pracownikom stojącym przy taśmie produkcyjnej możliwość odpoczynku w pozycji siedzącej w pobliżu miejsca pracy.

Spółka Ronal Polska nie zgodziła się z decyzją Inspektora Pracy i skierowała sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu twierdząc, że spełnia wszystkie wymagane wymogi ergonomii. Pracownicy mają bowiem zapewnioną możliwość odpoczynku w pozycji siedzącej. Na terenie firmy utworzone są pomieszczenia socjalne, które umożliwiają im odpoczynek podczas 15-minutowej przerwy lub gdyby zaszła inna konieczność.

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu odrzucił skargę spółki Ronal Polska podtrzymując stanowisko zawarte w decyzji Inspektora Pracy. Stwierdził on, że pokoje socjalne spełniają funkcje podczas regulaminowych 15 minutowych przerw w pracy, ale nie zapewniają natychmiastowego odpoczynku w pozycji siedzącej. Spółka odwołała się do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt IOSK1263/06) podobnie jak Wojewódzki Sąd Administracyjny, przyznał rację Inspektorowi Pracy.NSA wskazał, że to pracodawca powinien wiedzieć, gdzie w jego zakładzie pracy znajdują się stanowiska pracy, którą trzeba wykonywać na stojąca oraz gdzie powinny się znajdować siedziska. Służą one bowiem do odpoczynku w nagłych sytuacjach (np. zasłabnięcie pracownika), a nie do odpoczynku w regulaminowych przerwach (w tym celu są wykorzystywane pomieszczenia socjalne).

Wyciąg z rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy

§ 45. 1. Stanowiska pracy powinny być urządzone stosownie do rodzaju wykonywanych na nich czynności oraz psychofizycznych właściwości pracowników, przy czym wymiary wolnej (niezajętej przez urządzenia) powierzchni stanowiska pracy powinny zapewnić pracownikom swobodę ruchu wystarczającą do wykonywania pracy w sposób bezpieczny, z uwzględnieniem wymagań ergonomii.
3. Stanowiska pracy, na których wykonywane prace powodują występowanie czynników szkodliwych dla zdrowia lub niebezpiecznych, powinny być tak usytuowane i zorganizowane, aby pracownicy zatrudnieni na innych stanowiskach nie byli narażeni na te czynniki.

§ 49. 1. Przy wykonywaniu pracy niewymagającej stale pozycji stojącej należy zapewnić pracownikom możliwość siedzenia.
2. Przy wykonywaniu pracy wymagającej stale pozycji stojącej lub chodzenia należy zapewnić pracownikom możliwość odpoczynku w pobliżu miejsca pracy w pozycji siedzącej.
3. Siedziska powinny spełniać wymagania Polskich Norm.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: