eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Związkowa kontrola rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia

Związkowa kontrola rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia

2003-05-08 12:37

Kontrola ta dotyczy podobnie jak przy wypowiedzeniu, rozwiania umowy członkowi związku zawodowego albo pracownikowi, na którego ochronę związek wyraził zgodę. Prawo pracy przewiduje dwie formy prawne tej kontroli. 1. Opinia zakładowej organizacji związkowej. Zasięganie opinii związku jest konieczną przesłanką dopuszczalności rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracodawcę zarówno z winy pracownika, jak też z przyczyn przez niego nie zawinionych. Pracodawca obowiązany jest zawiadomić związek o przyczynie uzasadniającej zamierzenie rozwiązania umowy. Wymóg zasięgania opinii jest spełniony, gdy zakładowa organizacja zajęła stanowisko (pozytywne lub negatywne) w sprawie zamierzonego zwolnienia pracownika, bądź upłynął termin 3-dniowy do przedstawienia opinii zawierającej zastrzeżenia co do zasadności rozwiązania umowy. 2. Zgoda zakładowej organizacji zawodowej. Jest wymagana w przypadku gdy pracodawca zamierza rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy: pracownika będącego społecznym inspektorem pracy pracownicy w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego pracownika będącego członkiem zarządu lub komisji rewizyjnej zakładowej organizacji związkowej.
Zakaz wypowiedzenia i rozwiązania stosunku pracy członkom rady pracowniczej bez zgody tej rady nie obejmuje rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia. Brak działania organizacji związkowej zawiadomionej o zamiarze rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem będącym członkiem komisji rewizyjnej tej organizacji, oznacza udzielenie zgody.

Roszczenia pracowników w razie niezgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia

Niezwłoczne rozwiązanie umowy o pracę jest bezprawne we wszystkich wypadkach, gdy nastąpiło z naruszeniem przepisów o rozwiązaniu umów o pracę w tym trybie, mianowicie:
  1. bez przewidzianej prawem przyczyny
  2. bez zasięgnięcia opinii lub uzyskania zgody związku zawodowego
  3. z przekroczeniem terminu 1-miesięcznegoprzewidzianego na rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika
  4. bez dopełnienia wymagań dotyczących formy rozwiązania umowy

Zasadniczą sankcją bezprawnego rozwiązania umowy o pracę jest ubezskutecznienie tej czynności. Sprzeczne z prawem oświadczenie wymiera na skutek w postaci ustania stosunku pracy (nie jest nieważne), ale może być pozbawione skuteczności (w określonym zakresie) z inicjatywy zainteresowanego pracownika. Pracownik zwolniony w tym trybie może zadać według własnego wyboru: przywrócenia do pracy albo odszkodowania.

Przywrócenie pracownika do pracy Może to nastąpić poprzez przywrócenie pracownika do pracy na poprzednich warunkach. Orzeczenie przywracające pracownika do pracy nie unieważnia bezprawnego oświadczenia pracodawcy z umową wsteczną od momentu złożenia oświadczenia, lecz restytuuje stosunek pracy od dnia w którym ziścił się ustawowy warunek w postaci zgłoszenia przez pracownika gotowości do pracy w związku z przeczeniem.

Wynagrodzenie za czas pozostawienia bez pracy. Służy ono wyrównaniu uszczerbku majątkowemu poniesionego przez pracownika wskutek nieotrzymania wynagrodzenia jakie pracownik uzyskałby gdyby nie został zwolniony Przysługuje za czas pozostawienia bez pracy, z tym że co najmniej za okres 1 ma (nawet gdyby pracownik pozostawał krócej bez pracy). Nie więcej jednak niż za 3 m-ce. Okres za który przyznano odszkodowanie wlicza się do stażu pracy.

Odszkodowanie. Jeżeli pracownik nie chce odzyskać bezprawnie utraconego miejsca pracy, to może wystąpić z zadaniem odszkodowania. Również sąd pracy może nie uwzględnić zadania pracownika przywrócenia go do pracy i zasądzić mu tylko odszkodowanie, jeżeli ustali, że uwzględnia takiego zadania jest niemożliwe. Jeżeli jednak pracownik objęty jest ochroną szczególną, sąd może to uczynić tylko wtedy, gdy przywrócenie do pracy jest niemożliwe z powodu likwidacji zakładu. Odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. W przypadku umowy zawartej na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas do którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż 3 miesiące. Okres za który przysługuje odszkodowanie wlicza się do stażu pracy.

 

1 2 3

następna

oprac. : Justitia.pl Justitia.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: