eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Jak zredagować świadectwo pracy?

Jak zredagować świadectwo pracy?

2020-02-16 00:30

Przeczytaj także: Błędne świadectwo pracy wymaga korekty


VI. Sprostowanie i uzupełnienie świadectwa pracy


Pracownik może w ciągu 7 dni od otrzymania świadectwa pracy wystąpić z wnioskiem do pracodawcy o sprostowanie świadectwa (art. 97 § 21 k.p.).

W razie uwzględnienia wniosku należy wydać pracownikowi nowe świadectwo pracy w terminie 7 dni od otrzymania wniosku o sprostowanie. Natomiast w przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku o sprostowanie świadectwa pracy należy o takim negatywnym rozpatrzeniu zawiadomić pracownika - w postaci papierowej lub elektronicznej - w ciągu 7 dni od dnia otrzymania tego wniosku (§ 7 ust. 1 Rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy).

W razie nieuwzględnienia wniosku pracownikowi przysługuje, w ciągu 7 dni od zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa pracy, prawo wystąpienia z żądaniem jego sprostowania do sądu pracy (art. 97 § 21 k.p.).

W razie uwzględnienia przez sąd pracy powództwa pracownika o sprostowanie świadectwa pracy pracodawca zobowiązany jest wydać pracownikowi nowe świadectwo pracy, w ciągu 7 dni od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu w tej sprawie (§ 7 ust. 2 Rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy). Tak samo należy postąpić w razie uwzględnienia przez sąd pracy powództwa pracownika o odszkodowanie w związku z niewydaniem w terminie lub wydaniem niewłaściwego świadectwa pracy (§ 8 Rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy).

Ponadto w przypadku prawomocnego orzeczenia sądu pracy o przywróceniu pracownika do pracy lub przyznaniu mu odszkodowania z tytułu niezgodnego z przepisami prawa wypowiedzenia umowy o pracę lub jej rozwiązania bez wypowiedzenia pracodawca, na żądanie pracownika, w ciągu 7 dni od dnia przedłożenia przez pracownika świadectwa pracy, pracodawca zobowiązany jest uzupełnić treść wydanego mu uprzednio świadectwa pracy o dodatkową informację o tym orzeczeniu (§ 7 ust. 3 Rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy).

Natomiast jeżeli prawomocne orzeczenie sądu pracy zostało wydane w związku z rozwiązaniem przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu w tym trybie umów o pracę, pracodawca zobowiązany jest wydać pracownikowi, w terminie 7 dni od daty uprawomocnienie się orzeczenia nowe świadectwo pracy. W nowym świadectwie pracy należy zawrzeć informację o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę (§ 7 ust. 4 Rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy).

W przypadku, gdy pracodawca i były pracownik zawarli ugodę skutkującą koniecznością wydania pracownikowi nowego świadectwa pracy, pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi nowe świadectwo pracy w ciągu 7 dni od dnia zawarcia lub zatwierdzenia ugody przez sąd (§ 7 ust. 4a Rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy).
Jeżeli z przyczyn obiektywnych wydanie nowego lub uzupełnionego świadectwa pracy pracownikowi w wyżej określonych terminach do jego rąk nie jest możliwe, wówczas pracodawca w ciągu 7 dni od dnia upływu tego terminu przesyła świadectwo pracy pracownikowi za pośrednictwem operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe albo doręcza je w inny sposób (§ 7 ust. 4b Rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy).

Po wydaniu nowego świadectwa pracy w wyniku sprostowania, pracodawca ma obowiązek najpóźniej w dniu wydania pracownikowi nowego świadectwa pracy usunąć z akt osobowych pracownika i zniszczyć poprzednio wydane świadectwo pracy (§ 7 ust. 5 Rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy).

Natomiast w przypadku, gdy zostanie wydane prawomocne orzeczenie sądu pracy o odszkodowaniu na rzecz pracodawcy z tytułu nieuzasadnionego rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 § 11 Kodeksu pracy, to pracownik jest zobowiązany w ciągu 7 dni od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu w tej sprawie przedłożyć pracodawcy wydane mu świadectwo pracy w celu uzupełnienia treści tego świadectwa o informację o wydanym orzeczeniu sądu pracy. W razie niespełnienia tego obowiązku, pracodawca powinien wezwać pracownika do przedłożenia świadectwa pracy w ciągu 7 dni od otrzymania wezwania w celu zamieszczenia takiej informacji w świadectwie pracy. Następnie pracodawca uzupełnia świadectwo pracy i wydaje je pracownikowi w ciągu 7 dni od przedłożenia go przez pracownika. Poprzednie świadectwo pracy należy również usunąć z akt osobowych i zniszczyć (§ 9 ust. 1-2 Rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy).

VII. Konsekwencje niewydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy


Ważne:
Za niewydanie świadectwa pracy grożą określone konsekwencje. Po pierwsze niewydanie świadectwa pracy stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny w wysokości od 1 tys. – 30 tys. złotych (art. 282 § 1 pkt 3 k.p.).

Ponadto pracownik może wystąpić przeciwko pracodawcy z roszczeniem cywilnym. Pracownikowi przysługuje bowiem roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej przez pracodawcę wskutek niewydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy. Takie odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy z tego powodu, nie dłuższy jednak niż 6 tygodni (art. 99 § 1-2 k.p.).

Masz pytania? Zapytaj bezpłatnie naszego eksperta https://mikroporady.pl/porady/zatrudnianie-pracownikow-do-pracy-zdalnej-jak-zatrudniac-pracownika-do-pracy-zdalnej-plusy-i-minusy-jakie-obowiazki-ciaza-na-pracodawcy-i-prawa-pracownika

poprzednia  

1 ... 3 4

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: