eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Jak zredagować świadectwo pracy?

Jak zredagować świadectwo pracy?

2020-02-16 00:30

Przeczytaj także: Błędne świadectwo pracy wymaga korekty


4. trybu i podstawy prawnej rozwiązania lub podstawy prawnej wygaśnięcia stosunku pracy, a w przypadku rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem - strony stosunku pracy, która dokonała wypowiedzenia;

  • W świadectwie pracy należy zawsze wskazać, czy rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło za porozumieniem stron (art. 30 § 1 pkt 1 k.p.), za wypowiedzeniem (art. 30 § 1 pkt 2 k.p.) przez pracownika lub przez pracodawcę, bez wypowiedzenia (art. 30 § 1 pkt 3 k.p.) z upływem czasu na który została zawarta (art. 30 § 1 pkt 4 k.p.).
  • Dodatkowo w przypadku rozwiązania pracy w trybie art. 30 § 1 k.p. w świadectwie pracy należy wskazać stronę stosunku pracy składającą oświadczenie woli tj. rozwiązującą umowę za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia.
  • W przypadku przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę i rozwiązania stosunku pracy z tego tytułu należy wskazać jako podstawę art. 231 § 4 k.p. lub art. 231 § 5 k.p. w zależności od przyczyny rozwiązania stosunku pracy w takim przypadku.
  • W przypadku odmowy zatrudnienia przez pracownika po przywróceniu go do pracy, jeżeli przed przywróceniem do pracy pracownik podjął zatrudnienie u innego pracodawcy i skorzystał z prawa do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia należy wskazać art. 48 § 2 k.p.
  • Jeżeli stosunek pracy został rozwiązany w sytuacji, gdy pracownik powołany na stanowisko w wyniku konkursu skorzysta z prawo do rozwiązania dotychczasowego stosunku pracy za jednomiesięcznym wypowiedzeniem wówczas jako podstawę prawną należy podać art. 683 k.p.
  • W przypadku rozwiązania umowy o pracę z młodocianym, co do którego lekarz orzeknie, że dana praca zagraża jego zdrowiu, a pracodawca nie ma możliwości zmiany rodzaju pracy, wówczas jako podstawę należy podać art. 201 § 2 k.p.
  • W przypadku rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika należy wskazać, czy było (była) to:
    • ciężkie naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych (art. 52 § 1 pkt 1 k.p.),
    • popełnienie przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem (art. 52 § 1 pkt 2 k.p.),
    • zawiniona przez pracownika utrata uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku (art. 52 § 1 pkt 3 k.p.)
  • Jeżeli rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło bez wypowiedzenia bez winy pracownika, należy dookreślić, czy powodem była:
    • niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwająca dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy (art. 53 § 1 pkt 1 lit a) k.p.) ;
    • niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwająca dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową (art. 53 § 1 pkt 1 lit b) k.p.),
    • usprawiedliwiona nieobecność pracownika w pracy z innych przyczyn niż wymienione w powyżej trwająca dłużej niż 1 miesiąc.
  • Jeżeli pracownik skorzysta z możliwości rozwiązania umowy o pracę rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia w przypadku wydania orzeczenia lekarskiego stwierdzającego szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, gdy pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe wówczas należy przywołać art. 55 § 1 k.p.
    Natomiast gdy pracodawca dopuści się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika; a pracownik na tej podstawie rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia, wówczas w świadectwie pracy należy wskazać art. 55 § 11 k.p.
  • To samo dotyczy wygaśnięcia stosunku pracy. Wówczas w świadectwie pracy należy wskazać, czy przyczyną wygaśnięcia stosunku pracy była śmierć pracownika (art. 631 k.p.), śmierć pracodawcy (art. 632 k.p., trzymiesięczna nieobecność pracownika w pracy z powodu tymczasowego aresztowania (art. 66 §1 k.p.), czy też niezgłoszenie się do pracy się w terminie 7 dniu od rozwiązania stosunku pracy z wyboru przez pracownika, który pozostawał na urlopie bezpłatnym w związku z wykonywaniem pracy na postawie wyboru (art. 74 k.p.).
  • Podobnie w sytuacji, gdy umowę o pracę rozwiązano na podstawie Ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, wówczas w świadectwie pracy należy wskazać odpowiednio art. 1 albo art. 10 tej Ustawy w zależności, czy umowę rozwiązano za porozumieniem stron albo z przyczyn niedotyczących pracownika.

Wraz ze wskazaniem trybu należy podać podstawię prawną takiego trybu, tj. odpowiedni przepis k.p. lub ustawy o zwolnieniach grupowych. Wystarczające będzie też wskazanie tylko stosownego przepisu odnoszącego się do przyczyny rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę.

Ważne:
W świadectwie pracy nie należy podawać informacji o innych przyczynach wypowiedzenia stosunku pracy ani o przyczynach rozwiązania umowy bez wypowiedzenia, ponieważ wykracza to poza formalny tzw. "tryb" dokonania tych czynności.

5. okresu, za który pracownikowi przysługuje odszkodowanie w związku ze skróceniem okresu wypowiedzenia umowy o pracę na podstawie art. 361 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – k.p., tj. z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników,


Jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub umowy o pracę zawartej na czas określony następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników, pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia. Okres, za który przysługuje odszkodowanie, wlicza się pracownikowi pozostającemu w tym okresie bez pracy do okresu zatrudnienia.

6. urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy i wykorzystanego w tym roku;


Należy wskazać wyłącznie liczbę dni i godzin urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy, wykorzystanego w naturze lub za które przysługuje ekwiwalent pieniężny. Odrębnie wskazuje się liczbę dni i godzin urlopu wypoczynkowego, wykorzystanego przez pracownika do dnia ustania stosunku pracy, na podstawie art. 1672 Kodeksu pracy,

7. wykorzystanego urlopu bezpłatnego i podstawy prawnej jego udzielenia;


Będzie to okres tego urlopu i tytuł, czyli odpowiedni przepis.

W przypadku urlopu bezpłatnego udzielonego na zasadach ogólnych – podstawą prawną będzie art. 174 § 1 k.p.

W przypadku urlopu bezpłatnego udzielonego pracownikowi zdobywającemu lub uzupełniającemu wiedzę i umiejętności podstawą prawną będzie art. 1036 pkt 2 k.p.

W przypadku urlopu bezpłatnego udzielonego pracownikowi w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami – podstawą prawną będzie art. 1741 § 1 k.p.

W przypadku urlopu bezpłatnego udzielonego pracownikowi młodocianemu, uczniowi szkoły dla pracujących w okresie ferii szkolnych podstawą prawną będzie art. 205 § 4 k.p.

W przypadku urlopu bezpłatnego udzielonego pracownikowi w związku z wyborem podstawą prawną będzie art. 74 k.p.

8. wykorzystanego urlopu ojcowskiego;


Należy wskazać wykorzystany urlop ojcowski tylko w przypadku, gdy pracownik ze względu na wiek dziecka mógłby korzystać z takiego urlopu w kolejnym stosunku pracy. W przypadku gdy pracownik wykorzystywał więcej niż jeden urlop ojcowski należy odrębnie wskazać urlop wykorzystany na każde z dzieci, podając imię i nazwisko dziecka.

9. wykorzystanego urlopu rodzicielskiego i podstawy prawnej jego udzielenia;


Analogicznie jak w przypadku urlopu ojcowskiego należy wskazać wykorzystany urlop rodzicielski tylko w przypadku, gdy pracownik ze względu na wiek dziecka mógłby korzystać z takiego urlopu w kolejnym stosunku pracy, a w przypadku gdy pracownik wykorzystywał więcej niż jeden urlop rodzicielski – należy wskazać odrębnie urlop wykorzystany na każde z dzieci, podając imię i nazwisko dziecka.

10. wykorzystanego urlopu wychowawczego i podstawy prawnej jego udzielenia;


W przypadku gdy pracownik wykorzystywał więcej niż jeden urlop wychowawczy – należy wskazać odrębnie urlop wykorzystany na każde z dzieci, podając imię i nazwisko dziecka.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: