eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Własna działalność gospodarcza. Kiedy warto ją założyć?

Własna działalność gospodarcza. Kiedy warto ją założyć?

2019-12-12 00:33

Przeczytaj także: Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą?


5. Poszerz wiedzę


Abyś mógł wejść w rolę przedsiębiorcy i wziąć sprawy w swoje ręce, to musisz również uzupełnić swoją wiedzę w zakresie tak, praw i obowiązków przedsiębiorcy, jak i reguł funkcjonowania na rynku w ogólności i rynkach szczególnych, określonych produktów, w tym usług, handlu czy gastronomii w konkretnych przypadkach. Po pierwsze, proponujemy Ci chociaż na wstępie, pobieżne zapoznanie się z podstawowymi pojęciami, z którymi będziesz miał teraz do czynienia, czytając zarówno o swoich prawach i obowiązkach, jak i o prawach konsumentów oraz pozostałych kontrahentów. Po drugie, przedstawiamy Ci listę podstawowych wybranych aktów prawnych bądź przepisów szczególnych, do których powinieneś sięgać w przypadku określonych wątpliwości bądź zdarzeń. Po trzecie, sprawdź co oferujemy w zakresie instrukcji, regulacji, umów w obszarze portalu.

Ważne:
Podstawowym pojęciem jest pojęcie przedsiębiorcy. Zgodnie z art. 431 k.c. przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna, prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową. Przedsiębiorca działa pod firmą.


Firmą osoby fizyczne jest jej imię i nazwisko. Nie wyklucza to włączenia do firmy pseudonimu lub określeń wskazujących na przedmiot działalności przedsiębiorcy, miejsce jej prowadzenia oraz innych określeń dowolnie obranych (tak art. 434k.c.), z kolei firmą osoby prawnej jest jej nazwa (art. 435k.c.)

Ważne:
Podstawowym aktem prawnym jest ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 kodeks cywilny (Dz.U. 2019, 1145), kolejnym aktem prawnym jest ustawa z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (tj. Dz.U. 2019 poz. 1292), ustawa z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. 2019 1500), kolejną ustawą, jest ustawa z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (tj. Dz.U. 2019 poz. 1010)


6.Wybór formy


Dopiero gdy przejdziesz kolejno powyższą drogę w zakresie skonkretyzowania pomysłu na Twoją Firmę, możesz zastanowić się nad formą jej prowadzenia i procedurą formalnego wejścia na rynek. Tak więc, aby zostać przedsiębiorcą, czyli zarejestrować się w ewidencji działalności gospodarczej przedsiębiorców (CEIDG) lub w tzw. KRS (Krajowy Rejestr Sądowy) musisz najpierw zdecydować czy chcesz być indywidualnym przedsiębiorcą, właścicielem przedsiębiorstwa bezpośrednio czy, też wybrać formę jakieś spółki, spółdzielni i czy są Ci potrzebni wspólnicy.

7. Możliwe formy prowadzenia działalności gospodarczej


Dostępne w kraju formy działalności, to, obok indywidualnego przedsiębiorcy, przede wszystkim:
  • spółka cywilna;
  • spółdzielnia;
  • spółka partnerska;
  • spółka komandytowa;
  • spółka jawna;
  • spółka komandytowa – akcyjna;
  • spółka z ograniczona odpowiedzialnością;
  • spółka akcyjna;
  • spółka europejska;
  • oddział (zakład) przedsiębiorcy zagranicznego (spółki).

Jeżeli nie masz uzasadnionych powodów, jak również nie masz partnerów lub finansujących, którzy chcą być wspólnikami, to zdecyduj się zostać indywidualnym przedsiębiorcą.

Jako indywidualny przedsiębiorca możesz też zawrzeć umowę z innym przedsiębiorcą dla prowadzenia wspólnego przedsiębiorstwa, będzie to spółka cywilna.

8.Inne formy działalności


Jeżeli chcesz rozpoznać i ewentualnie zastosować np. formę spółdzielni lub spółki, zapoznaj się z omówieniem tych i innych dostępnych form działalności, które znajdziesz w Instrukcji: Jaka forma prawna będzie odpowiednia dla Twojej działalności gospodarczej?.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Bezpłatnie zapytaj eksperta : https://mikroporady.pl/pytania-do-eksperta

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Własna działalność gospodarcza. Kiedy warto ją założyć?

    Joanna.Zapadewska / 2019-12-22 17:45:17

    Myślę, że korzystanie z oferty dobrej księgowości to jest jedna z ważniejszych rzeczy, o której należy pamiętać przy zakładaniu/prowadzeniu czegoś własnego. Ja bardzo cenię sobie współpracę z księgowością Abakus, zktórą współpracuję od dłuższego czasu. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: