eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Sposoby rozwiązania umowy o pracę

Sposoby rozwiązania umowy o pracę

2007-10-21 23:45

Przeczytaj także: Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy


Możliwe jest także wydłużenie okresu wypowiedzenia jeżeli:
  • strony ustaliły w umowie o pracę (lub w aneksie) dłuższy termin wypowiedzenia,
  • pracownik został zatrudniony na stanowisku pracy związanym z odpowiedzialnością materialną.

Wydłużenie okresu wypowiedzenia wymaga zatem zgody obu stron i musi być zapisane w umowie.

Zgodnie z art. 37. Kodeksu Pracy w okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Wymiar zwolnienia wynosi:
  • 2 dni robocze - w okresie dwutygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia,
  • 3 dni robocze - w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia, także w przypadku jego skrócenia na podstawie art. 361 § 1 K. p.

Jeżeli wolne na poszukiwanie pracy nie zostanie wykorzystane, pracownikowi nie przysługuje z tego tytułu ekwiwalent.

Niektórzy pracownicy są chronieni przed wypowiedzeniem i pracodawca nie powinien o tym fakcie zapominać. Nie może on bowiem wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku (art. 39 K. p.).

Zgodnie z następnym artykułem, a więc 40, przepisu wspomnianego we wcześniejszym zdaniu, nie stosuje się w razie uzyskania przez pracownika prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia (art. 41 K. p.).

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy (art. 177 K. p.).

Pracodawca nie może również wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu. Jest ono w tym czasie dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (art. 1861 K. p.).

poprzednia  

1 ... 3 4 5 6

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: