eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Świadectwo pracy po zmianach

Świadectwo pracy po zmianach

2019-09-16 00:20

Świadectwo pracy po zmianach

Świadectwo pracy © Ever - Fotolia.com

Najświeższe zmiany przepisów dotyczących świadectwa pracy sprzyjać mają przede wszystkim uporządkowaniu i powszechności. I wprawdzie w świetle innych, nowych regulacji Kodeksu pracy zdają się one mieć drugorzędne znaczenie, to jednak powinny one zainteresować wszystkich pracodawców i pracowników. Czy można się spodziewać, że w końcu doczekają się oni elektronicznej wersji tego dokumentu?

Przeczytaj także: Prawo pracy: oto najważniejsze zmiany 2019 roku

Najnowsze regulacje Kodeksu pracy zaczęły obowiązywać 7 września 2019 r. W opinii Agnieszki Biegała-Dudek, Starszego Konsultanta Działu Wsparcia Kadry i Płace w firmie Kalasoft Sp. z o.o., szczególnie istotne są trzy aspekty wprowadzonych zmian:

Uporządkowane działania


- Nowe zapisy dotyczące świadectwa pracy cechuje przede wszystkim powszechność. Porządkują one procedury związane z wystawianiem tych dokumentów. Na pracodawców zostają nałożone obowiązki związane z terminowością wydania świadectw pracy, które muszą zostać wypełnione pod rygorem grzywny. Dla pracowników nowe zapisy to z kolei prawo, które warto egzekwować.

Poprawny proces


Paradoksalnie w branży, dla której pracujemy, znacznie większe zainteresowanie wywołują czerwcowe zmiany w zakresie świadectw pracy. Dotyczyły one wzoru świadectwa pracy i usunięcia z niego imion rodziców pracownika. Choć ten fakt może dziwić, jest on związany z tym, że uczelnie wyższe zawierają umowy o zatrudnienie zazwyczaj w ramach semestrów akademickich. Niezależnie od branży, dla każdego pracodawcy liczy się poprawność tych dokumentów.

fot. Ever - Fotolia.com

Świadectwo pracy

Na pracodawców zostają nałożone obowiązki związane z terminowością wydania świadectw pracy, które muszą zostać wypełnione pod rygorem grzywny.


Krok po e-świadectwa


Rozwój e-dokumentów można zauważyć zarówno na wyższym poziomie „organizacji” (w rozwiązaniach typu Twój e-PIT czy mObywatel), jak i w poszczególnych systemach zarządzania dla firm czy instytucji. Powszechne stają się np. e-zwolnienia czy e-PIT-y, które wraz z innymi elektronicznymi wersjami dokumentów wprowadziliśmy również w oprogramowaniu dla uczelni wyższych. W mojej opinii wprowadzenie elektronicznej wersji świadectw pracy, stworzenie scentralizowanej bazy takich dokumentów i umożliwienie pobierania danych o pracownikach jest tylko kwestią czasu – podsumowuje Agnieszka Biegała Dudek, Starszy Konsultant Działu Wsparcia Kadry i Płace w firmie Kalasoft Sp. z o.o.

Podkreślenia wymaga również, że na skutek najświeższych zmian przepisów w zakresie świadectwa pracy wydłużył się (z 7 do 14 dni) okres, w którym pracownik ma prawo wystąpić do pracodawcy o sprostowanie treści tego dokumentu. W Kodeksie pracy pojawiła się również regulacja stanowiąca o terminie wydania świadectwa pracy przez pracodawcę. Pracodawca powinien dokonać tego w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy albo pocztą w ciągu 7 dni od tego momentu (gdy nie mógł tego zrobić z przyczyn obiektywnych, czyli np. ostatni dzień zatrudnienia wypadał w niedzielę).

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: