eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plPrawoPrawo administracyjne › Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców powinien móc więcej

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców powinien móc więcej

2019-07-16 12:19

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców powinien móc więcej

Rzecznik © zinkevych - Fotolia.com

Obowiązująca od ponad roku Konstytucja Biznesu powołała nową instytucję Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jego zasadniczym zadaniem jest stanie na straży praw mikroprzedsiębiorców oraz osób prowadzących małe i średnie firmy. Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) uważa jednak, że jego kompetencje powinny być szersze niż obecnie i postuluje o umożliwienie mu uczestnictwa w postępowaniach cywilnych z zakresu ubezpieczeń społecznych (ZUS) oraz wnoszenia skarg kasacyjnych od prawomocnych wyroków w takich sprawach.
Przypomnijmy, ustawa o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców, została uchwalona w marcu minionego roku w ramach tzw. Konstytucji Biznesu. Z jej przepisów wynika m.in., że w sprawach dotyczących przedsiębiorców rzecznik ma prawo występowania przed sądami administracyjnymi. Taka możliwość nie dotyczy jednak spraw toczących się w sądach powszechnych, w efekcie czego przedsiębiorcy są pozbawieni możliwości interwencji rzecznika w postępowaniach sądowych tyczących się spraw z zakresu ubezpieczeń społecznych.
„Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców jest bardzo istotną instytucją dla polskiego biznesu. Główną istotą funkcji Rzecznika jest wspieranie przedsiębiorcy w sprawach pomiędzy nim a urzędem, samorządem bądź instytucją państwową. Nierzadko mali i średni przedsiębiorcy postawieni w sytuacji konfliktu z urzędem nie mają środków na pokrycie profesjonalnych usług kancelarii prawnych. W takich sytuacjach pomocny jest rzecznik MŚP, którego kompetencje mają charakter interwencyjny – dlatego zdecydowanie popieramy rozszerzenie jego uprawnień w projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych. Propozycja Rzecznika MŚP jest całkowicie zgodna z tym co postulowaliśmy wcześniej w trakcie prac nad Konstytucją Biznesu. Rozszerzenie kompetencji Rzecznika MŚP byłoby całkowicie zgodne z wielokrotnie publicznie wyrażaną intencją Pana Premiera objęcia ochroną prawną małych i średnich firm” – wskazuje Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich, prezes Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE).

fot. zinkevych - Fotolia.com

Rzecznik

Rzecznik MŚP powinien móc reprezentować przedsiębiorców przed sądami powszechnymi.


Dotychczas w gestii Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców znajdowało się m.in.:
  • żądanie od organów władzy publicznej złożenia wyjaśnień, udzielenia informacji lub udostępnienia akt i dokumentów w sprawach konkretnych przedsiębiorców,
  • wsparcie przedsiębiorców na etapie postępowań administracyjnych,
  • wniesienie skargi do sądu administracyjnego,
  • występowanie z wnioskami o wydanie objaśnień prawnych szczególnie skomplikowanych przepisów,
  • w przypadku dostrzeżenia rozbieżności w stosowaniu prawa przez sądy – zwrócenie się o rozstrzygnięcie problemu do Naczelnego Sądu Administracyjnego czy Sądu Najwyższego.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: