eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Oto przedmioty, których nie wniesiesz na pokład samolotu

Oto przedmioty, których nie wniesiesz na pokład samolotu

2019-06-21 10:53

Oto przedmioty, których nie wniesiesz na pokład samolotu

Bagaż rejestrowany © fot. mat. prasowe

Mamy wakacje. Coraz większa rzesza Polaków uda się na nie samolotem. Taka podróż przeważnie kojarzy się nam pozytywnie, ale warto również pamiętać, że towarzyszą jej pewne restrykcje. Chodzi tu o konieczność dostosowania się do przepisów celnych oraz bezpieczeństwa. Oto przedmioty, których nie należy wkładać do bagażu podręcznego i rejestrowanego.
Wprawdzie latamy coraz więcej, ale na tle innych mieszkańców Europy Zachodniej nadal robimy to dość okazjonalnie. W 2017 roku wskaźnik mobilności dla naszego kraju (średnia liczba przelotów przypadających na 1 mieszkańca) tylko nieznacznie przekroczył 1,0. To wynik kilkukrotnie niższy od notowanego na bardziej rozwiniętych europejskich rynkach. I to właśnie fakt, że samolotem podróżujemy stosunkowo rzadko sprawia, że łatwo zapominamy o wymaganiach, jakie stawiają naszym bagażom przewoźnicy oraz lotniska.

Przedmioty zakazane ze względów bezpieczeństwa


Czego nie wniesiemy na pokład samolotu? Warto pamiętać, że obostrzenia znajdują zastosowanie zarówno w przypadku bagażu podręcznego, jak i rejestrowanego. Rozporządzenie UE wskazuje, że w podręcznej torbie nie ma miejsca na płyny, żele i kremy, których pojemność przekracza 100 ml (potencjalna mieszanka w większej ilości może służyć do wytworzenia materiałów wybuchowych).
– Ograniczenia nie dotyczą płynnego jedzenia i mleka dla dzieci, jednak podczas kontroli możemy zostać poproszeni o jego spróbowanie. Wszystkie płyny należy umieścić w przezroczystej, szczelnie zamykanej torbie o objętości do jednego litra – zaznacza Rafał Nawrocki, specjalista ds. obsługi pasażerów Portu Lotniczego Lublin. Wchodząc na pokład, nie powinniśmy mieć niczego, co mogłoby zostać użyte do spowodowania ciężkich obrażeń ciała lub ogłuszenia, czyli: broni i jej części składowych, prochu strzelniczego, paralizatorów, gazu pieprzowego, kijów czy przedmiotów o ostrych krawędziach – w tym śrubokrętów, noży i nożyczek o ostrzu powyżej 6 cm. Należy uważać też na repliki lub zabawki, które imitują broń.

W samolocie nie wolno przewozić także materiałów łatwopalnych, o właściwościach wybuchowych, zapalających czy toksycznych. Osoby, które rozważały przewóz amunicji, elementów instalacji paliwowej pojazdów lub żywności, którą można zakwalifikować jako łatwo psującą się i o nieprzyjemnym zapachu, będą musiały z tych planów zrezygnować.

fot. mat. prasowe

Bagaż rejestrowany

Obostrzenia w kwestii przedmiotów transportowanych drogą lotniczą dotyczą zarówno bagażu podręcznego, jak i rejestrowanego


Pamiątki z wakacji a kontrola celna


Szykując się na powrót z urlopu, warto ponownie przejrzeć zawartość walizki.
– Powinniśmy być szczególnie ostrożni, chcąc wnieść na pokład samolotu wakacyjne pamiątki. O ile przewóz rzeczy z krajów Unii Europejskiej nie podlega praktycznie żadnym ograniczeniom (poza alkoholem i wyrobami tytoniowymi), o tyle bardziej restrykcyjne przepisy obowiązują w przypadku transportu przedmiotów pochodzących spoza UE – podkreśla Rafał Nawrocki.
Liczne ograniczenia wynikają z konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES). Do kraju nie możemy przywozić przedmiotów wykonanych ze skóry dzikich zwierząt, z kości hipopotama i słoniowej, a także z rogu nosorożca. Nie pakujmy do walizki preparatów leczniczych, które zawierają pochodne zwierząt (np. tłuszcz) ani popularnych w Tajlandii i Indonezji nalewek z kobry. Nielegalne jest również transportowanie produktów z ryb jesiotrowatych, w tym kawioru. Podobnie w przypadku roślin oraz ich bulw zaliczanych do gatunków zagrożonych.

Kupując pamiątki na straganach, powstrzymajmy się przed zakupem muszli i koralowców. Uważajmy na dzieła sztuki, antyki i pamiątki z zabytkowych miejsc. Bez certyfikatu potwierdzającego prawo wywozu za granicę nie będziemy mogli przywieźć ich na teren UE. Istotny jest przy tym fakt, że kryteria, zgodnie z którymi definiuje się antyk, są względne. W Turcji będą to ponad stuletnie dywany, zaś w Rosji – dzieła sztuki mające więcej niż 50 lat. W przypadku, gdy nasz nabytek został jedynie wizualnie postarzony, powinniśmy mieć do kontroli dokument potwierdzający taki zabieg.

Zapoznaj się z przepisami prawa przed podróżą


Ogólne wytyczne dotyczące transportu wynikają z przepisów krajowych i międzynarodowych, ale każde państwo ma własne przepisy celne. Poglądowe informacje podaje Departament Ochrony w Lotnictwie Cywilnym ULC. Pamiętajmy, że przewoźnik lotniczy ma prawo wprowadzić dodatkowe ograniczenia. Miejmy na względzie, że mogą one różnić się także w zależności od portu wylotu. Warto uważać na zawartość bagażu – na podstawie prawa unijnego obowiązującego w Polsce naruszenie przepisów jest przestępstwem, a brak ich znajomości nie jest usprawiedliwieniem. Za niedostosowanie się do przepisów grozi wysoka grzywna lub nawet kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: