eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Czy jesteśmy gotowi na jawność wynagrodzenia?

Czy jesteśmy gotowi na jawność wynagrodzenia?

2019-04-02 12:26

Czy jesteśmy gotowi na jawność wynagrodzenia?

Portfel © Pio Si - Fotolia.com

Projekt nowelizacji Kodeksu Pracy zakłada umieszczenie przez pracodawców informacji o wysokości oferowanego wynagrodzenia już w ogłoszeniu. Dokument trafił do sejmowej komisji, która zajmie się szczegółami nowelizacji. Taka transparentność nie jest niczym nowym za granicą. Czy w Polsce tego typu zmiany mają rację bytu?

Przeczytaj także: Zmiany w prawie: zarobki w Polsce będą jawne?

W sposób oczywisty przeszłość historyczna wpłynęła na sposób w jaki Polacy (nie) mówią o swoich zarobkach, a firmy nie czują konieczności kwestionowania zastanego stanu rzeczy. Jednak niechęć organizacji do ujawnienia siatek płac wynika według mnie także z konieczności wprowadzenia szeregu zmian uspójniających, często chaotyczną, politykę płacową wielu organizacji. Pełna transparentność wynagrodzeń wprowadzona bez wcześniejszego przygotowania i planu jest bowiem książkowym wręcz zarzewiem potencjalnego kryzysu, a pokazywanie widełek płac w ogłoszeniach o pracę może dodatkowo taki proces katalizować.

Mimo tego, ze jestem orędownikiem jawności wynagrodzenia, to wierzę, ze przed wdrożeniem tego typu zmian konieczne jest ich precyzyjne zaplanowanie. Zacząć warto od jednego z najbardziej newralgicznych obszarów – wyrównania wysokości wynagrodzeń na tych samych stanowiskach, opracowując jednocześnie zbiór klarownych wytycznych, do których menedżerowie będą mogli odwołać się podczas rozmów z pracownikami. A do tych z pewnością dojdzie.

fot. Pio Si - Fotolia.com

Portfel

Czy jesteśmy gotowi na jawność wynagrodzenia?


Osobiście, jestem zwolennikiem pełnej transparentności wynagrodzeń. W Devire ponad dwa lata temu wprowadziliśmy przejrzysty system wynagrodzeń, w którym każdy z pracowników może dowiedzieć się ile zarabia się na każdym ze stanowisk w organizacji.

A co z co z ogłoszeniami?


Szacuje się, że jedynie 19% ofert pracy publikowanych w Polsce zawiera informacje o oferowanych widełkach wynagrodzeń. Na stronie Devire około połowa wszystkich ogłoszeń zawiera tego typu informacje. Czy to wystarczający wynik? Z pewnością nie. Dlatego nadal będziemy rozmawiać i przekonywać naszych klientów (ale też pracowników), jak udostępnienie tego typu informacji na początkowym etapie może im pomóc. Dla mnie jednym z głównych argumentów „za” jest przyśpieszenie procesu rekrutacyjnego oraz lepsze dopasowanie kandydatów. Na takim układzie zyskują wszyscy: kandydat, który jest w stanie ocenić czy dana oferta jest dla niego atrakcyjna i pracodawca, który otrzymuje bardziej adekwatne aplikacje.

Zapewne ile osób tyle opinii. Obawy pracodawców, szczególnie tych, którzy wcześniej o tym nie myśleli, przed jawnością wynagrodzenia są zrozumiałe. Czy powinniśmy jednak zaakceptować obecny stan rzeczy i przejść nad nim po porządku dziennego? Niezależnie od kierunku w jakim potoczą się dalsze prace nad nowelizacją KP, wierzę że transparentność - także ta w wymiarze finansowym – może być jednym z filarów budowy nowoczesnego biznesu.

Michal Mlynarczyk

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: