eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Portability, czyli Netflix zadziała za granicą

Portability, czyli Netflix zadziała za granicą

2019-03-24 00:26

Portability, czyli Netflix zadziała za granicą

Portability © fot. mat. prasowe

Posiadasz konto na platformie audiowizualnej? Możesz korzystać z niego bez przeszkód również podczas zagranicznego urlopu czy wyjazdu służbowego. Pod warunkiem jednak, że przebywasz na terytorium Unii Europejskiej. Taką gwarancję daje obowiązujące od roku rozporządzenie „portability” - przypomina Europejskie Centrum Konsumenckie.

Portability = Przenoszalność


Portability w dosłownym tłumaczeniu oznacza przenoszalność. Obowiązujące od 20 marca 2018 roku rozporządzenie tej nazwie gwarantuje abonentom dostęp do wykupionych przez nich treści (np. Netflix, Spotify), na takiej samej liczbie urządzeń i w identycznym zakresie, jak w państwie, w którym wykupili usługę. W praktyce oznacza to, że nasze ulubione serialne, muzyka czy transmisje wydarzeń sportowych mogą podróżować razem z nami.

To nie zakaz geoblokowania


Warto podkreślić, że przepisy rozporządzenia nie mają zastosowania wówczas, gdy przebywając w jednym z państw członkowskim chcemy wykupić usługę od przedsiębiorcy zarejestrowanego w innym państwie UE. W takiej sytuacji usługodawca jest uprawniony do odmowy możliwości zakupu, co ma związek z ograniczeniami licencyjnymi - prawo autorskie jest wyjątkiem od zakazu geoblokowania.

Czasowo czyli?


Definicja „czasowego przebywania” jest zredagowana w sposób ogólny. Może oznaczać: urlop, wyjazd służbowy, staż. W interesie konsumenta jest oczywiście jak najszersza interpretacja tego terminu.

fot. mat. prasowe

Portability

Treści cyfrowe mogą podróżować z nami po UE


Adres IP do sprawdzenia


Przepisy mają zastosowanie wyłącznie dla mieszkańców UE. Sprzedawcy usług cyfrowych mogą weryfikować konsumenta na podstawie: dowodu osobistego, rachunku bankowego, ale też adresu IP czy kraju, w którym płaci podatki.

oprac. : eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: portability, prawa konsumenta, Netflix, Spotify

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: