eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Czy elektronarzędzia są bezpieczne?

Czy elektronarzędzia są bezpieczne?

2018-08-16 10:31

Czy elektronarzędzia są bezpieczne?

Wiertarka ©  Philip - Fotolia

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Jak prezentuje się jakość oferowanych polskim konsumentom elektronarzędzi? Z kontroli, którą Inspekcja Handlowa przeprowadziła w I kwartale bieżącego roku, wynika, że nie jest najgorzej. Wątpliwości inspektorów wzbudziło 23 proc. partii skontrolowanych produktów, co jest znacznie lepszym wynikiem od osiągniętego rok wcześniej. Inspektory wzięli pod lupę prawidłowość dołączonych do wyrobów deklaracji zgodności, ich oznakowanie oraz instrukcje obsługi. 8 próbek trafiło do laboratorium, gdzie testom zostało poddane ich bezpieczeństwo.

Przeczytaj także: Lokale gastronomiczne pod lupą IH. Nieprawidłowości w co 2. placówce

Działania kontrolne inspektorów IH objęły swoim zasięgiem 109 przedsiębiorców z całej Polski, oferujących w swoich hurtowniach i sklepach szeroką gamę elektronarzędzi, w tym m.in. pilarki, strugarki, młoty udarowe, szlifierki, wkrętarki i wyrzynarki. Skontrolowanych zostało 348 partii produktów. Szczególną uwagę inspektorów przykuwały kwestie związane z:
  • prawidłowością dołączanych do wyrobów deklaracji zgodności (oświadczeń o godności sprzętów z wymaganiami narzucanymi przez UE);
  • oznakowaniem produktów;
  • poprawnością instrukcji obsługi;

Zastrzeżenia kontrolujących wzbudziło 80 produktów (23 proc.). To znacznie mniej niż podczas poprzedniej kontroli z I kwartału 2017 r., gdy IH miała zastrzeżenia do 34,2 proc. sprawdzanych narzędzi. Zdecydowana większość zastrzeżeń dotyczyła oznakowania i braków w dokumentacji – część przedsiębiorców dobrowolnie je usunęła. Szczególnie niepokojące były nieprawidłowości związane z instrukcjami obsługi – w 7 przypadkach w ogóle jej nie było, a w 39 była źle sporządzona, np. w obcym języku albo nie zawierała ważnych ostrzeżeń lub pełnych informacji o tym, jak stosować maszynę.

Podczas badań laboratoryjnych okazało się, że 2 szlifierki zagrażały bezpieczeństwu użytkowników (m.in. brakowało zabezpieczenia przed samoistnym uruchomieniem się po zaniku i powrocie napięcia oraz zastosowano nieprawidłowe osłony). Na podstawie akt kontroli IH Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął 2 postępowania administracyjne w celu wycofania niebezpiecznych wyrobów z obrotu.

fot. mat. prasowe

Rady UOKiK

Kupując elektronarzędzia, sprawdź czy posiadają instrukcję w języku polskim



Na co zwrócić uwagę przy zakupie?


  • Sprawdź, czy na urządzeniu jest znak CE i czy producent dołączył do niego deklarację zgodności w języku polskim. Poprzez oba te elementy przedsiębiorca zapewnia, że maszyna spełnia wymagania techniczno-prawne obowiązujące w UE. Zwróć uwagę także na inne – już nieobowiązkowe - atesty, np. niemieckie znaki „GS”, „TÜV” czy „VDE” – świadczą one, że niezależna jednostka sprawdziła, czy sprzęt jest bezpieczny.
  • Upewnij się, że na obudowie nie ma pęknięć, wgnieceń czy innych uszkodzeń i że nie jest obluzowana. Także przewody, przełączniki i osłony nie mogą być luźne ani źle dopasowane. Jeśli urządzenie ma rękojeść, to powinna być wykonana z gładkiego, lakierowanego drewna, metalu albo zabezpieczona osłoną z tworzywa sztucznego – bez zadziorów i ostrych elementów.
  • Szukaj instrukcji obsługi w języku polskim.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: