eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Platforma ODR pomoże rozwiązać spór przez internet

Platforma ODR pomoże rozwiązać spór przez internet

2018-06-22 00:20

Platforma ODR pomoże rozwiązać spór przez internet

Jak rozwiązać spór przez internet? Skorzystaj z platformy ODR © beeboys - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Online Dispute Resolution, czyli internetowa platforma służąca rozstrzyganiu sporów na linii kupujący - sprzedawca funkcjonuje w Polsce od 15 lutego 2016 roku. Serwis pozwala, aby bez wychodzenia z domu rozstrzygnąć spór z każdym e-sprzedawcą działającym na terenie UE, Norwegii, Islandii lub Liechtensteinu. Wystarczy wypełnić dostępny w języku polskim formularz.

Przeczytaj także: Zakupy za granicą: czy ODR ułatwi życie konsumentom?

Konsumencie, masz problem z e-sprzedawcą? Wejdź na https://ec.europa.eu/consumers/odr/main/?event=main.home.show, opisz go, załącz stosowne dokumenty i złóż skargę. Twoją sprawę zajmie się niezależny podmiot posiadający uprawnienia do rozwiązywania sporów.

E-sprzedawco, pamiętaj, aby umieścić na swojej stronie link przekierowujący do prowadzonej przez KE platformy ODR, a także twój adres e-mail. Jeśli nie wiesz, jak zarejestrować się na platformie ODR, sięgnij po opracowany przez Komisję poradnik.

Trwa kampania Komisji Europejskiej promująca portal wśród e-sprzedawców. Komisja Europejska sprawdzała, czy e-sklepy zamieszczają linki do platformy ODR. Zrobiło tak 30 proc. spośród 20 tys. sprawdzonych stron w całej UE. Badanie trwało od 1 czerwca do 15 lipca 2017 r. 34 proc. badanych stron internetowych polskich przedsiębiorców zawierało wymagany link. W Niemczech było to aż 66 proc., w Austrii 47 proc., w Danii 44 proc., na Słowacji 37 proc.

fot. mat. prasowe

Jak to działa?

Pierwszy krok to złożenie skargi.


Polska dołączyła do platformy ODR w momencie opublikowania pierwszego podmiotu uprawnionego z Polski, czyli 23 marca 2017 r. Obecnie na portalu jest dziewięć podmiotów z Polski: Arbiter Bankowy, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Rzecznik Finansowy, Stowarzyszenie Praw Pasażerów Przyjazne Latanie, Rzecznik Praw Pasażera przy Prezesie Urzędu Transportu Kolejowego, Inspekcja Handlowa, Sąd Polubowny przy Komisji Nadzoru Finansowego, Koordynator do spraw negocjacji przy Prezesie Urzędu Regulacji Energetyki, Izba Gospodarki Elektronicznej.

fot. mat. prasowe

Jak to działa? Cd.

Na znalezienie rozwiązania organ ma 90 dni.

fot. mat. prasowe

Obowiązki sprzedawców

Jeśli sprzedajesz towary lub usługi przez Internet w UE, musisz podać swój adres e-mail na swojej stronie internetowej.


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: