eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › IH sprawdziła wody mineralne i smakowe

IH sprawdziła wody mineralne i smakowe

2018-04-11 11:13

IH sprawdziła wody mineralne i smakowe

Woda mineralna © Danila Shtantsov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Inspekcja Handlowa przyjrzała się wodom mineralnym i źródlanym oraz napojom nazywanym potocznie „wodami smakowymi”. Przeprowadzona kontrola wykazała nieprawidłowości w ponad 10 proc. z przebadanych partii produktów. Zastrzeżenia inspektorów wzbudziła głównie różna od deklarowanej zawartość kationów i anionów oraz mylące informacje na etykietach. Okazało się również, że na półkach sklepowych można znaleźć wody z przekroczonym terminem przydatności do spożycia.
- Konsumenci często nie zdają sobie sprawy, że tak zwane wody smakowe to napoje, w których jest cukier lub substancje słodzące, a także sztuczne aromaty. Wybierając wodę mineralną czy źródlaną, zawsze dokładnie czytajmy etykiety – radzi prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Marek Niechciał podkreśla również, że UOKiK będzie nadal monitorował rynek wód.

Zastrzeżenia do co dziesiątej wody


Kontrolę, o której mowa, przeprowadzono w III kwartale minionego roku. Inspektorzy wzięli pod lupę towar znajdujący się w 45 supermarketach, 25 mniejszych sklepach i 10 hurtowniach zlokalizowanych na terenie całej Polski. Sprawdzono m.in. informacje znajdujące się na etykietach badanych napojów, ich termin przydatności oraz warunki, w jakich są przechowywane. Niektóre partie produktów trafiły również do laboratorium, gdzie analizie poddano m.in. ich skład.

Nieprawidłowości wykryto w 44 pośród 437 partii zbadanych produktów (10,1 proc.). W tym:
 • w 15 partiach (z 80 zbadanych w laboratorium) zawartość niektórych kationów i anionów była odmienna od deklarowanej na opakowaniu,
 • 15 partii w 3 sklepach było przeterminowanych,
 • 14 partii było źle oznakowanych.

Przykładowe błędy w oznakowaniu:
 1. Podanie na butelce wody mineralnej sprzecznych informacji: z przodu „niskonasycona CO2”, a na odwrocie „wysokonasycona CO2”.
 2. Użycie określenia „unikalna kompozycja 7 minerałów”. Taki chwyt marketingowy sugeruje nadzwyczajność danej wody, tymczasem nie jest to nic specjalnego, bo każda naturalna woda mineralna stanowi niepowtarzalną i wyjątkową dla danego źródła kompozycję minerałów.
 3. Na wywieszce cenowej napoju gazowanego pojawiła się myląca informacja „woda gaz.” z określeniem „cytrynowa”, podczas gdy naprawdę był to napój, a nie woda.
 4. Brak informacji „zawiera cukier i substancje słodzące” obok nazwy napoju.

Po kontroli 3 przedsiębiorców ukarano mandatami, wszczęto 4 postępowania administracyjne, a o 19 przypadkach zawiadomiono organy nadzoru sanitarnego lub wojewódzkie inspektoraty jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

fot. mat. prasowe

Sprawdź, co kupujesz

Kontrola IH wykryła m.in. mylące informacje na etykietach.


Zwróć uwagę, co kupujesz:


 • Naturalna woda mineralna – woda podziemna, pierwotnie czysta pod względem chemicznym i mikrobiologicznym. W zależności od składu mineralnego może mieć korzystny wpływ na nasze zdrowie i być zalecana przy konkretnej diecie czy dolegliwości. Naturalne wody mineralne w zależności od zawartości soli mineralnych dzielą się na: bardzo niskozmineralizowane (do 50 mg/l), niskozmineralizowane (do 500 mg/l), średniozmineralizowane (od 500 do 1500 mg/l) i wysokozmineralizowane (powyżej 1500 mg/l). Zwróć uwagę, czy na etykiecie jest podana nazwa źródła i miejscowość, gdzie znajduje się ujęcie wody.
 • Woda źródlana - woda podziemna, pierwotnie czysta pod względem chemicznym i mikrobiologicznym. Jest przeważnie bardzo niskozmineralizowana i dlatego można ja spożywać w dowolnych ilościach.
 • Woda stołowa – woda mineralna lub źródlana albo ich mieszanka, wzbogacona lub uzdatniona odpowiednimi związkami czy minerałami.
 • „Woda smakowa” to nie woda, tylko napój. Przeważnie powstał na bazie wody z dodatkiem soków i/lub aromatów oraz cukru i/lub substancji słodzących.
 • Uważnie czytaj etykiety. Dowiesz się z nich m.in., jaki rodzaj wody lub napoju kupujesz, jakie aniony i kationy zawiera woda mineralna oraz skąd pochodzi, jakie substancje i ile cukru dodano do napoju.
 • W razie wątpliwości, skontaktuj się z Inspekcją Handlową.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: