eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Kiedy przedsiębiorca musi przygotować zeznanie środowiskowe?

Kiedy przedsiębiorca musi przygotować zeznanie środowiskowe?

2018-03-22 12:13

Kiedy przedsiębiorca musi przygotować zeznanie środowiskowe?

Kogo obowiązuje przygotowanie zeznania środowiskowego? © fot. mat. prasowe

Jesteś przedsiębiorcą? "Korzystasz" ze środowiska? Nie złożyłeś jeszcze zeznania środowiskowego? Pamiętaj, że masz na to czas tylko do 31 marca. Obowiązek przygotowania tego dokumentu spoczywa na barkach każdego, kto posiada samochód firmowy czy np. składuje odpady. Nie wszyscy jednak są zobowiązani składać zeznanie w odpowiednim urzędzie i opłacić wynikające z niego należności.

Kto musi przygotować zeznanie środowiskowe?


Na samo przygotowanie zeznania środowiskowego muszą być gotowi wszyscy przedsiębiorcy - nawet ci, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą - o ile tylko użytkują firmowy samochód.
– Obowiązek dotyczy każdej osoby, która ma faktury za paliwo w swoich kosztach, nawet jeżeli samochód jest wynajęty czy w leasingu albo osoby, która używa prywatnego samochodu i rozlicza go na kilometrówce – podkreśla Magda Sławińska-Rzemek, doradca podatkowy w firmie inFakt, oferującej nowoczesne rozwiązania księgowe.

Najogólniej rzecz biorcąc, obowiązek przygotowania i przechowywania zeznania środowiskowego spoczywa na wszystkich przedsiębiorcach. Nie każdy jednak jest zobowiązany składać sprawozdanie w urzędzie - takie zobowiązanie nie dotyczy przypadków, w których opłata środowiskowa nie przewyższa 100 złotych.

Kogo obowiązuje przygotowanie i złożenie w urzędzie zeznania środowiskowego?


Przedsiębiorcy, w przypadku których opłata wynosi nie więcej niż 800 złotych, nie muszą płacić. Są oni jednak zobowiązani do złożenia zeznania w Urzędzie Marszałkowskim odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania.

Kogo obowiązuje złożenie i opłacenie zeznania środowiskowego?


Każdy przedsiębiorca, którego wysokość opłaty za „korzystanie” ze środowiska przekracza 800 złotych, jest zobowiązany złożyć je w Urzędzie Marszałkowskim oraz uiścić należność.

fot. mat. prasowe

Kogo obowiązuje przygotowanie zeznania środowiskowego?

Obowiązek przygotowania takiego zestawienia dotyczy wszystkich, którzy „korzystają” ze środowiska


Jak przygotować zeznanie środowiskowe?


Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z 2014 roku zeznanie środowiskowe powinno składać się z wykazu zbiorczego oraz czterech wykazów szczegółowych:
  1. Wprowadzanie gazów lub pyłów
  2. Pobór wód
  3. Wprowadzanie ścieków
  4. Składowanie odpadów

– Aby dokonać rozliczenia zeznania, należy najpierw wybrać odpowiedni wykaz – tłumaczy Piotr Ciszewski, doradca podatkowy w firmie inFakt. – Przykładowo, podmioty, które wykorzystują tylko pojazdy osobowe, będą miały obowiązek złożenia wykazu z informacjami o gazach lub pyłach emitowanych do powietrza, dane według których zostały ustalone ich ilości oraz informacje o wysokości należnych opłat. Przedsiębiorca będzie więc zobowiązany do złożenia wykazu na temat wprowadzania gazów lub pyłów oraz wykazu zbiorczego.

Analogicznie mają obowiązek postąpić podmioty składujące odpady. Muszą zawrzeć w odpowiednim wykazie informacje o rodzaju odpadów, które składują oraz wyliczyć wysokość opłaty. – Uzupełniając wybrane wykazy, należy sprawdzić obowiązujące stawki opłat – przypomina Piotr Ciszewski.
Wypełnianie wykazu należy rozpocząć od podania danych podmiotu takich jak: nazwa, adres, REGON, numer telefonu, rok, za jaki wykaz jest sporządzany oraz nazwę miejscowości, w której „korzysta się” ze środowiska. W kolejnym kroku konieczne jest wskazanie rodzaju „korzystania” ze środowiska i odniesienie go do właściwej tabeli, a następnie wyliczenie za pomocą odpowiedniego wzoru, jaka powinna być wysokość opłaty.
– Przygotować zeznanie środowiskowe może przedsiębiorca lub – w jego imieniu – księgowy. Wystarczy przesłać mu faktury, a on wówczas przygotuje odpowiedni dokument, wyliczy wysokość opłat i prześle do Urzędu Marszałkowskiego – radzi Magda Sławińska-Rzemek.

Pomocą może także służyć kalkulator opłat na stronie inFakt.

Jakie kary za brak zeznania?


Przedsiębiorcy bardzo często nie zdają sobie sprawy z tego obowiązku, a kary za jego niedopełnienie mogą być bardzo dotkliwe. Wśród nich są:
  1. Utrata prawa uzyskania dotacji lub (w określonych przypadkach) żądanie jej zwrotu;
  2. Kary administracyjne;
  3. Zapłata zaległości do pięciu lat wstecz wraz z odsetkami;
  4. Marszałek województwa może odrzucić zeznania złożone po terminie, a wraz z nimi zakwestionować wysokość opłat i naliczyć wyższe.

Jeśli przedsiębiorca sam zechce rozliczyć zaległe opłaty, może to zrobić – wówczas należy naliczyć ustawowe odsetki i wraz z opłatą wpłacić na rachunek właściwego Urzędu Marszałkowskiego. Deklaracje zaś powinny zostać złożone wraz z czynnym żalem.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: