eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Własny biznes bez działalności gospodarczej i ZUS

Własny biznes bez działalności gospodarczej i ZUS

2018-03-22 11:54

Własny biznes bez działalności gospodarczej i ZUS

Własna firma bez rejstracji? © designer491 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Chcesz mieć własny biznes na niewielką skalę? Być może uda ci się go w ogóle nie rejestrować i nie płacić tym samym comiesięcznych składek do ZUS. Taką możliwość ma przynieść Konstytucja Biznesu. Zobacz, jakie zmiany przyniosą jej zapisy.

WŁASNY BIZNES BEZ REJESTRACJI!


W efekcie zmian, które wprowadzi Konstytucja Biznesu prowadzenie niewielkiej działalności gospodarczej nie będzie już wymuszało zakładania firmy. Drobny przedsiębiorstwa będzie mógł skorzystać z tzw. działalności nierejestrowej. Ta możliwość obejmie jednak naprawdę niewielkie przedsięwzięcia - brak obowiązku rejestracji dotyczyć będzie tylko tych, których miesięczne przychody z działalności nierejestrowej nie będą wyższe niż 50% ustawowo określonej najniższej krajowej.

Dochody z takiej działalności będą opodatkowane na zasadach ogólnych. Od przychodu odejmuje się koszty uzyskania przychodu i od tej kwoty opłaca się podatek. Kwota dochodu jaka pozostaje jest wolna od podatku i praktycznie całe 1050 zł jest do Twojej dyspozycji. Do tego unikasz kosztów związanych ze składkami do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i składki chorobowej.

Teraz możesz spróbować i wystartować z własnym biznesem bez żadnych konsekwencji i formalności. Być może chcesz sobie dorabiać, aby wspomóc domowy budżet np. szyjąc na maszynie, udzielając korepetycji, opiekując się dziećmi, a może sprzedając we własnym sklepie internetowym. Biznes bez rejestracji to szansa na spróbowanie i przekonanie się czy biznes zadziała, czy znajdzie swoich klientów i czy da się na nim zarobić. Działalność nierejestrowa będzie dotyczyć drobnej działalności zarobkowej osób fizycznych, np. dorywczego handlu lub okazjonalnych usług.

2. BEZ KOSZTÓW NA START


Martwisz się, że na początku będziesz niewiele zarabiać, albo działalność w ogóle nie przyniesie Ci zysków i nie będziesz miał z czego opłacić obowiązkowego ZUS-u? Teraz to już nie będzie Twoim zmartwieniem!

Dopóki Twoje miesięczne dochody z działalności nie będą przekraczać 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę to Twoja działalność nie będzie wymagała rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, a co za tym idzie, nie będziesz mieć obowiązku opłacania jakichkolwiek składek ZUS.

Jeśli w którymś z miesięcy Twój przychód przekroczy pułap 1050 zł brutto w skali miesiąca, będziesz mieć obowiązek zgłoszenia działalność w ciągu 7 dni od momentu przekroczenia limitu przychodów.

3. NOWA FIRMA BEZ SKŁADEK ZUS!


Chcesz wystartować z własną firmą, ale boisz się wysokich kosztów? Teraz każda nowo zarejestrowana firma nie będzie musiała przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności opłacać składek ZUS.

Gdy zarejestrujesz swoją firmę będziesz mógł skorzystać przez pierwsze 6 miesięcy z tzw. ,,ulgi na start” - półrocznego zwolnienia z ZUS. Co oznacza ,,ulga na start” w praktyce? Przez pierwszych 6 miesięcy od zarejestrowania działalności gospodarczej nie musisz opłacać składek na ubezpieczenie społeczne. Jesteś zobowiązany jedynie opłacać składkę zdrowotną w wysokości 319,94 zł.

To od Ciebie będzie zależało kiedy zaczniesz płacić ,,ZUS”. Według dotychczasowych przepisów osoba rozpoczynająca działalność musiała zgłosić się w ciągu 7 dni do ZUS-u, by ten mógł zacząć naliczać odpowiednią składkę. 7 dni do tej pory - a teraz 6 miesięcy na zgłoszenie działalności! Przez kilka miesięcy nie będą Cię obciążać koszty prowadzenia firmy. Zyskasz więcej czasu i środków na rozkręcenie biznesu. Nie oznacza to jednak końca zwolnień!

fot. mat. prasowe

Własny biznes na nowo

Drobna działalność gospodarcza nie będzie wymagała rejestracji.


4. NIŻSZA SKŁADKA PRZEZ 2 LATA


Po wykorzystaniu półrocznego zwolnienia, będziesz mieć możliwość skorzystać jeszcze z 2-letniej ulgi w ZUS płacąc tzw. ,,mały ZUS”. Przez kolejne 24 miesiące będziesz mieć prawo do opłacania składek w obniżonej wysokości. Te preferencyjne składki wynoszą obecnie 520,10 zł.

Większe składki (obecnie w kwocie 1232,16 zł) po upływie tego okresu zaczniesz płacić wtedy, gdy będziesz już osiągać większe zyski z prowadzenia firmy. Z ulgi mogą korzystać ci, którzy przez ostatnie 60 miesięcy nie prowadzili innej działalności gospodarczej lub będzie to ich pierwsza działalność gospodarcza.

Dzięki temu, jako początkujący przedsiębiorca, masz sporo czasu na przygotowanie swojej działalności - organizację pracy, zakup niezbędnych sprzętów, mebli, komputerów, drukarek, artykułów biurowych czy zatrudnienie pracowników, lub w przypadku prowadzenia sklepu internetowego - na promocję e-sklepu, przyciągnięcie klientów, zbudowanie zaufania, rozkręcanie sprzedaży, tworzenie marki.

fot. mat. prasowe

Własny biznes - młoda mama

Mloda mama będzie mogła prowadzić drobną działalność i nie opłacać składek ZUS.


KIEDY PRZEPISY WEJDĄ W ŻYCIE?


Kiedy więc konkretnie wejdą nowe przepisy? Dokładnie jeszcze nie wiadomo. Parlament zakończył już pracę nad pakietem ustaw Konstytucji Biznesu. Posłowie przyjęli wszystkie poprawki Senatu. Większość ma charakter doprecyzowujący. Teraz pakiet ustaw trafi do podpisu prezydenta. W następnej kolejności Konstytucja Biznesu zostanie ogłoszona w Dzienniku Ustaw. I dopiero od tego momentu odliczać będziemy 30 dni do chwili wejścia nowych przepisów w życie.

JAK WYKORZYSTAĆ ZMIANY W PRAWIE?


Wprowadzane zmiany zachęcą niejedną osobę do spróbowania i realizacji marzenia o własnej firmie. Teraz rozpoczęcie drobnej działalności nie będzie już tak wielkim wyzwaniem, drogą inwestycją ani dużym ryzykiem. A taka drobna działalność może w przyszłości się rozwinąć na większą skalę i przynosić większe zyski. Jaki biznes wybrać na start?

WŁASNY SKLEP INTERNETOWY?


Sklep internetowy to doskonały pomysł na biznes. Z zakupami w Internecie jest tak, że jak już się ich raz spróbuje, to ciężko się od nich oderwać. Robimy je coraz częściej i są one dla nas coraz bardziej naturalne. Zakupy w sieci robi już 54% Polaków. Potwierdza to najnowszy raport Gemius „E-commerce w Polsce 2017”. Szczególnie teraz w perspektywie wprowadzanego zakazu handlu w niedzielę otworzenie własnego sklepu internetowego i pozyskanie ,,niedzielnych klientow” będzie dobrym pomysłem na własną działalność. Spróbuj otworzyć sklep internetowy w dropshipping. Dropshipping to bardzo wygodny sposób prowadzenia sklepu internetowego - idealny na start! Jego podstawową zaletą jest niski koszt prowadzenia sklepu, krótki czas uruchomienia oraz mniej obowiązków dla sprzedawcy.

Obecnie otworzenie sklepu internetowego nie wymaga zatrudnienia webmastera lub programisty. Na rynku dostępnych jest wiele platform do sprzedaży internetowej, które maksymalnie automatyzują i ułatwiają sprzedaż w Internecie. Decydując się na sklep online z oprogramowaniem oszczędzasz czas i minimalizujesz ryzyko popełnianych błędów.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 1

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: