eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Robienie zdjęć i porównywanie cen to prawa konsumenta

Robienie zdjęć i porównywanie cen to prawa konsumenta

2018-03-01 10:13

Robienie zdjęć i porównywanie cen to prawa konsumenta

Zdjęcie towaru © Robert Kneschke - Fotolia.com

Czy zdarzyło ci się, że ochrona supermarketu zabroniła ci zrobić zdjęcie towaru lub zeskanować kod kreskowy? Powinieneś wiedzieć, że działała bezprawnie. Konsument ma prawo zrobić w sklepie zdjęcie, aby np. móc na jego podstawie porównać ofertę konkurencji. Utrudnianie klientom porównywania cen może zostać uznane za nieuczciwą praktykę rynkową - podkreśla UOKiK.
- Sklepy nie mogą zakazywać takich praktyk. Jednym z podstawowych praw konsumenta jest możliwość swobodnego wyboru oferty, która mu najbardziej odpowiada pod względem ceny czy właściwości produktu. Musi mieć więc możliwość porównania, co może zrobić na różne sposoby, także poprzez aplikacje czy zdjęcia – podkreśla Marek Niechciał, prezes UOKiK.

fot. Robert Kneschke - Fotolia.com

Zdjęcie towaru

Mamy prawo fotografować ceny w sklepie.


U schyłku minionego miesiąca UOKiK wystosował pisma do Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, zrzeszającej 14 firm prowadzących sieci handlowe, w tym Auchan, Tesco, Carrefour, Biedronkę, Żabkę, Castoramę oraz do 11 innych przedsiębiorców, m.in. prowadzących sklepy Lewiatan, Rossmann, Piotr i Paweł, Top Market. W ich treści podniesiono, że uniemożliwianie klientom fotografowania czy skanowania może stanowić nieuczciwą, naruszającą zbiorowe interesy konsumentów praktykę rynkową. Taki czyn zagrożony jest karą pieniężna w wysokości, która może sięgać nawet 10 proc. obrotów, które firma osiągnęła w poprzednim roku.

Na razie UOKiK prosi przedsiębiorców o wyjaśnienia. Chce się dowiedzieć, czy zdarzają się tam podobne praktyki, czy istnieją wewnętrzne regulaminy dotyczące fotografowania lub skanowania i czy w związku z zastrzeżeniami prezesa urzędu firmy zamierzają zmienić swoją politykę w tej kwestii.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.