eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Nowe Prawo przedsiębiorców

Nowe Prawo przedsiębiorców

2018-01-12 08:40

Nowe Prawo przedsiębiorców

Zmiany prawa dla przedsiębiorców © Production Perig - Fotolia.com

Sejm pracuje nad rządowym projektem ustawy Prawo przedsiębiorców, który ma ułatwić wykonywanie działalności gospodarczej.

Przeczytaj także: Konstytucja biznesu. Kogo dotyczy? Jak ją stosować?

W myśl rządowego projektu ustawy Prawo przedsiębiorców definicja działalności gospodarczej nie będzie zawierała już, jak jest w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, wyliczenia rodzajów działalności. Zamiast tego będzie wskazywała na cztery cechy takiej działalności: zorganizowanie, zarobkowość, wykonywanie jej we własnym imieniu oraz ciągłość.

Wśród praw i obowiązków przedsiębiorców projekt wymienia np. zasadę proporcjonalności, która będzie polegała na tym, że urzędnicy będą mogli podejmować tylko te działania, które są konieczne do osiągnięcia zamierzonego celu. Ponadto projekt przewiduje np. zasadę równego traktowania przedsiębiorców według jednakowej miary.

Wprowadzone mają być zasady uczciwości podatnika i rozstrzygania wątpliwości na korzyść przedsiębiorcy.

Osoba fizyczna, której osiągany przychód nie przekracza 50 proc. minimalnego wynagrodzenia (dla przykładu w 2018 r. jest to 1050 zł), nie będzie musiała rejestrować działalności ani płacić składek ZUS. Jeżeli osoba taka przekroczyłaby limit dochodów, od dnia przekroczenia jej działalność będzie uznawana za działalność gospodarczą.

Przydatne linki:
Niezbędnik firmowy


Projekt wprowadza też zwolnienie przedsiębiorców z obowiązku płacenia składek na ZUS przez pierwsze sześć miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. Po tym okresie przedsiębiorca będzie mógł korzystać z dotychczasowego obniżenia składek na ZUS przez 24 miesiące.

fot. Production Perig - Fotolia.com

Zmiany prawa dla przedsiębiorców

Sejm pracuje nad rządowym projektem ustawy Prawo przedsiębiorców, który ma ułatwić wykonywanie działalności gospodarczej.


Zniesiony ma być też numer REGON, a przedsiębiorcy będą musieli posługiwać się jedynie numerem NIP.

Ponadto likwidacji mają ulec zgody i licencje na prowadzenie działalności gospodarczej.

Wiele informacji przedsiębiorcy uzyskają w Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (np. listę działalności gospodarczej, która wymaga uzyskania koncesji).

Projekt reguluje też zasady tworzenia prawa dla firm. Ministrowie będą mieli obowiązek dokonywania okresowych przeglądów aktów prawnych dla firm.

Projekt wprowadza instytucję objaśnień prawnych dotyczących przepisów dla przedsiębiorców, którzy nie poniosą w związku z zastosowaniem się do nich negatywnych konsekwencji. Objaśnienia będą wydawane z urzędu lub na wniosek Rzecznika Praw Przedsiębiorców i instytucji, które mają prawo przedkładać projekty aktów prawnych (takich jak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów).

Zmianie ulegną zasady dotyczące zawieszania działalności gospodarczej. Będzie możliwe zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej bezterminowe lub na dowolny okres.

Projekt ma zastąpić obecnie obowiązującą ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Zgodnie z projektem Prawo przedsiębiorców ma zacząć obowiązywać 1 marca 2018 r., z wyjątkiem przepisów dotyczących zwolnienia przedsiębiorców z płacenia składek na ZUS przez pierwsze sześć miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej, które mają zacząć obowiązywać 31 marca 2018 r.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: