eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Czy odblaski i kamizelki ochronne faktycznie chronią?

Czy odblaski i kamizelki ochronne faktycznie chronią?

2018-01-05 10:05

Czy odblaski i kamizelki ochronne faktycznie chronią?

Elementy odblaskowe © fot. mat. prasowe

Inspekcja Handlowa przyjrzała się odzieży ostrzegawczej, odblaskom oraz ochronnikom słuchu. Wyniki kontroli nie napawają optymizmem - okazuje się, że zastrzeżenia inspektorów dotyczyły niemal 1/3 (30 proc.) kontrolowanych wyrobów. UOKiK przypomina konsumentom, jak kupować i użytkować odblaski.

Przeczytaj także: Czy wskaźniki laserowe są bezpieczne? Jest odpowiedź IH

Przed nami rezultaty kontroli przeprowadzonej przez IH w II kwartale 2017 roku. Badaniem objęto odzież ostrzegawczą, akcesoria odblaskowe i ochronniki słuchu znajdujące się w asortymencie hurtowni i sklepów na terenie dziewięciu województw. Inspektorzy skontrolowali łącznie 53 produkty, a ich zastrzeżenia wzbudziło 16 z nich (30,2 proc.). Wątpliwości dotyczyły m.in. informacji zawartych w instrukcjach użytkowania oraz braku deklaracji zgodności, potwierdzającej, że producent przeprowadził procedurę oceny zgodności.

Badania dowiodły, że co druga przebadana przez laboratorium kamizelka ostrzegawcza miała zaniżony współczynnik luminancji świetlnej. To poważne uchybienie, które w praktyce owocuje niedostateczną widocznością użytkownika, tym samym narażając jego zdrowie i życie na niebezpieczeństwo. wolne od tego rodzaju nieprawidłowości były odblaski, ale w ich przypadku zastrzeżenia budziły instrukcje użytkowania. Z powodów niezgodności formalnych inspektorzy zakwestionowali też 5 ochronników słuchu.

Większość przedsiębiorców dobrowolnie usunęła błędy. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w pięciu sprawach.

UOKiK radzi: Kupuj i używaj odblasków z głową

  • Uważaj na gadżety. Firmy często rozdają akcesoria, które przypominają odblaski. Nie wiadomo jednak, czy mają odpowiednie właściwości, bo nie zostały poddane procedurze oceny zgodności. Potwierdzeniem, że element odblaskowy spełnia wymagania jest znak CE, umieszczany bezpośrednio na odblasku lub na dołączonej etykiecie.
  • Ważne informacje. Zwróć uwagę, czy na opakowaniu lub etykiecie jest nazwa producenta i typ odblasku (1 – swobodnie wiszący, 2 – do zdejmowania, 3 – przytwierdzany na stałe).
  • Instrukcja użytkowania. Musi być napisana po polsku. Dowiesz się z niej m.in. jak i gdzie zamocować odblask, jak go prawidłowo używać, w jakich warunkach go nie stosować i jak go przechowywać, aby nie stracił właściwości.
  • Bądź widoczny. Noś odblask tak, aby oświetlały go reflektory samochodu. Im niżej, tym lepiej. Dzięki temu kierowca wcześniej cię zauważy. Nie zasłaniaj odblasku szalikiem lub torbą.
  • Prawa ręka lub noga. Mocuj elementy odblaskowe od strony ruchu pojazdów. Jeśli zgodnie z przepisami idziesz lewą stroną drogi, noś odblask na prawej ręce lub nodze.
  • Sprawdzaj stan odblasków. Jeśli naszyta na ubranie lub plecak taśma odblaskowa się wytarła, np. w praniu, wymień ją. Jeśli do odblasku z tworzywa sztucznego dostała się woda, kup nowy, bo stary pod wpływem wilgoci utracił właściwości.
  • Masz wątpliwości? Skontaktuj się z Inspekcją Handlową.

fot. mat. prasowe

Elementy odblaskowe

Elementy odblaskowe, które nie spełniają norm, mogą potęgować niebezpieczeństwo


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: