eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo administracyjne › Zbiorniki wodne - kiedy pozwolenie na budowę jest konieczne?

Zbiorniki wodne - kiedy pozwolenie na budowę jest konieczne?

2017-09-26 00:40

Zbiorniki wodne - kiedy pozwolenie na budowę jest konieczne?

Staw © Matteo - Fotolia.com

Budowa zbiorników wodnych niemal zawsze wymagać będzie uzyskania pozwolenia na budowę (oraz pozwolenia wodnoprawnego) bądź też podlegać będzie obowiązkowi zgłoszenia. Niedopełnienie tych formalności skutkować będzie uznaniem obiektu za samowolę.
Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami prawa budowlanego, a dokładniej art. 29 ust. 1 § 15, budowa przydomowych basenów i oczek wodnych o powierzchni do 50 mkw (przed zmianą prawa do 30 mkw) nie wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę ani pozwolenia wodnoprawnego – podlega jednak obowiązkowi zgłoszenia. Wyjątek stanowią tu zbiorniki wodne, które mają powstać poza terenem zabudowanej działki. W takim przypadku pozwolenie na budowę będzie obligatoryjnie, niezależnie od planowanej powierzchni obiektów – informuje Robert Tomaszewski z portalu www.dzialkanadmorzem.pl.
W konsekwencji, wykonanie zbiornika wodnego, którego powierzchnia przekroczy 50 mkw. bez uprzedniego uzyskania pozwolenia na budowę, uznane zostanie za samowolę budowlaną.

Warto przyjrzeć się w tym kontekście wyrokowi Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 20 kwietnia 2016 r. (sygnatura akt: II SA/Gd 625/15). Sprawa dotyczyła stawu wykopanego bez pozwolenia na budowę oraz bez pozwolenia wodnoprawnego. Właściciel nieruchomości utrzymywał, że staw powstał przypadkowo, w wyniku przyczyn naturalnych, jako skutek czyszczenia rowu melioracyjnego. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, po zbadaniu sprawy, stwierdził jednak, że nie miało miejsca bagrowanie już istniejącego rowu melioracyjnego, a intencjonalna budowa zbiornika wodnego.

fot. Matteo - Fotolia.com

Staw

Wykonanie zbiornika wodnego, którego powierzchnia przekroczy 50 mkw. bez uprzedniego uzyskania pozwolenia na budowę, uznane zostanie za samowolę budowlaną.


Doszło zatem do samowolnego zbudowania obiektu, który w świetle prawa budowlanego wymaga dopełnienia odpowiednich formalności administracyjnych, ponieważ jego parametry wskazywały na konieczność uzyskania pozwolenia na budowę – podkreśla Robert Tomaszewski z portalu www.dzialkanadmorzem.pl.
Powierzchnia stawu wynosiła bowiem 2500 mkw (ze skarpami 2950 mkw), a w myśl art. 3 pkt 3 prawa budowlanego zbiornik wodny o takiej wielkości stanowi budowlę ziemną, która zaliczana jest do obiektów budowalnych i w konsekwencji wymaga uzyskania pozwolenia na budowę oraz pozwolenia wodnoprawnego – wyjaśnia Robert Tomaszewski z portalu www.dzialkanadmorzem.pl.
Inspektor ustalił także odpowiednią opłatę legalizacyjną, która wyniosła 225 tys. zł. Właściciel nieruchomości nie zgodził się z takim rozstrzygnięciem Nadzoru Budowlanego i skierował skargę do WSA, który w przywołanym powyżej wyroku również wyraził stanowisko, zgodnie z którym doszło do intencjonalnej budowy zbiornika wodnego o powierzchni przekraczającej 50 mkw., a więc wymagającego uprzedniego uzyskania pozwolenia na budowę. Skarga została zatem oddalona – sąd nie podważył również ani sposobu, ani wysokości opłaty legalizacyjnej.


Robert Tomaszewski
Prezes ,

oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.