eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Urlop okolicznościowy i inne zwolnienia

Urlop okolicznościowy i inne zwolnienia

2007-10-10 10:15

Przeczytaj także: Urlop okolicznościowy - kiedy przysługuje?


Nieobecność lub spóźnienie się pracownika jest spowodowane niejednokrotnie istotnymi okolicznościami, które uzasadniają jego nieobecność w pracy. Są to:
  • niezdolność pracownika do pracy (choroba, macierzyństwo, choroba zakaźna, leczenie uzdrowiskowe – w okresie uznanym za okres niezdolności do pracy),
  • konieczność sprawowania przez pracownika opieki (nad dzieckiem do lat 8 w przypadkach określonych w Ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa z dnia 25.06.1999 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm., art. 32 – 35), nad chorym dzieckiem do lat 14, nad chorym członkiem rodziny bez względu na wiek),
  • konieczność wypoczynku po nocnej podróży służbowej,

Przerwy w pracy

Zgodnie z kodeksem pracy pracodawca może także wprowadzić przerwę w pracy niewliczaną do czasu pracy (art.141 k.p). Przerwa ta nie może przekraczać 60 minut. Pracownik według uznania dysponuje przyznanym mu wolnym czasem, w którym może np. spożyć posiłek lub załatwić sprawy osobiste. Przerwa w pracy powinna być wprowadzona do firmy w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy albo w umowie o pracę, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie ma obowiązku ustalania regulaminu pracy.

Skrócenie czasu pracy

Pracodawca w niektórych przypadkach może dokonać także skrócenia czasu pracy poniżej ogólnych norm. Skrócenie takie dotyczy pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnie uciążliwych lub szczególnie szkodliwych dla zdrowia. Może polegać ono na ustanowieniu przerw w pracy wliczanych do czasu pracy albo na obniżeniu tych norm, a w przypadku pracy monotonnej lub pracy w ustalonym z góry tempie - na wprowadzeniu przerw w pracy wliczanych do czasu pracy (art. 145 k. p.).

Przerwa na karmienie piersią

Dwie półgodzinne przerwy wliczane do czasu pracy należą się pracownicy karmiącej dziecko piersią, która pracuje więcej niż 6 godzin dziennie (art. 187 k.p). Pracownica karmiąca więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy, po 45 minut. Przerwy na karmienie mogą być na wniosek pracownicy udzielane łącznie. Pracownicy zatrudnionej przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie przerwy na karmienie nie przysługują. Jeżeli czas pracy pracownicy nie przekracza 6 godzin dziennie, należy się jej jedna przerwa na karmienie. Kodeks pracy przewiduje również, możliwość zwolnienia od pracy na 2 dni ciągu roku kalendarzowego pracownika, który wychowuje przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat - z zachowaniem prawa do wynagrodzenia (art. 188 k. p.).
Przeczytaj także: Urlop okolicznościowy Urlop okolicznościowy

Przeczytaj także

Odprawa emerytalna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: