eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Poznaj sztuczki, jakie może stosować wypożyczalnia samochodów

Poznaj sztuczki, jakie może stosować wypożyczalnia samochodów

2017-07-20 11:13

Poznaj sztuczki, jakie może stosować wypożyczalnia samochodów

Auto na wakacje © juanjo - Fotolia.com

Biorąc pod uwagę, że samochód często wypożyczamy w urlopowych okolicznościach, powinno się to nam dobrze kojarzyć. Niestety realia są nieco bardziej brutalne - praktyka pokazuje, że wypożyczalnia samochodów to miejsce, w którym jesteśmy narażeni na dość bolesne dla naszych portfeli pułapki. Europejskie Centrum Konsumenckie zwraca uwagę na najbardziej popularne sztuczki samochodowych naciągaczy.
W 2015 roku do Europejskiego Centrum Konsumenckiego w Polsce wpłynęło 109 skarg, w których Polacy skarżyli się na praktyki, jakie zastosowała wobec nich wypożyczalnia samochodów. W minionym roku było ich już o 10% więcej, a w tym ECK otrzymało już 73 zażalenia. To całkiem sporo zważywszy chociażby na fakt, że wakacje nie dobrnęły jeszcze do półmetka.

Które wypożyczalnie samochodów przysparzają Polakom największych problemów? Z doświadczenia ECK wynika, że skargi najczęściej dotyczą przedsiębiorców z terenu Hiszpanii, Włoch oraz Wielkiej Brytanii. Konsumenci głównie utyskują (9 na 10 skarg) na nakładane na nich dodatkowe opłaty, które nie były wskazane podczas rezerwacji auta na stronie internetowej. Chodzi m.in. o zakup dodatkowego ubezpieczenia, a także rzekome lub zawyżone koszty naprawy auta.

Po pierwsze: umowa


Umowa, którą przedstawia nam wypożyczalnia samochodów, powinna zawierać zapisy w wyczerpujący sposób określające wszystkie warunki najmu auta, a także zasady tankowania, parkowania (o ile firma wymaga pozostawienia auta wyłącznie na parkingach strzeżonych), możliwości podróżowania ze zwierzętami, palenia w samochodzie itp.. Jeżeli przy odbiorze samochodu będą dokonywane nowe ustalenia, warto dopisać je do umowy. Ponadto w umowie należy zapisać podział płatności np. zapłatę zaliczki i zasady jej ewentualnego zwrotu, a także unikać podpisywania dokumentów in blanco.
Uwaga: Przy rezerwacji samochodu przez internet umowa zostaje zawarta w momencie uzupełnienia formularza wynajmu i przesłania go wypożyczalni.

Dokumentuj


Jednym z najczęstszych problemów, na jakie skarżą się konsumenci, są niesłusznie naliczone koszty naprawy bądź ich zawyżanie. Przykładowo, konsumenci wracają z wakacji i okazuje się, że z ich karty kredytowej została pobrana kwota wysokości 3000 euro za naprawę uszkodzonego lusterka. Dochodzi również do sytuacji, w której konsument zostaje obciążony kosztami rysy na samochodzie, która istniała w dniu odbioru auta. Aby uniknąć tego typu sytuacji, warto zrobić zdjęcie samochodu przed odebraniem i po jego zwrocie, ponadto wszystkie uszkodzenia należy dopisać do umowy z dodatkowym podpisem obu stron. Ewentualne szkody, do których doszło w trakcie trwania umowy, należy zgłosić wynajmującemu, ECK zaleca jednak zasięgnąć opinii, bądź dokonać naprawy (po uzyskaniu zgody firmy) w niezależnym serwisie. Niektóre wypożyczalnie pobierają od konsumentów dodatkowe opłaty za przekroczenie określonej liczby kilometrów, dlatego też warto zrobić zdjęcie licznika, a dane dopisać do umowy, prosząc o podpis osoby odbierającej auto.

Nie wierz na słowo


Podpisując protokół zdawczo-odbiorczy należy zachować kopię dla siebie. Często dochodzi do sytuacji, w której konsument otrzymuje protokół w języku, którego nie rozumie. W tej sytuacji warto do protokołu dołączyć oświadczenie (np. w języku angielskim), które zostanie podpisanie przez obie strony z informacją, że wypożyczalnia samochodów przy odbiorze nie stwierdziła żadnych wad oraz w jakim terminie nastąpi zwrot kaucji (przedsiębiorca nie musi się jednak wyrazić na nie zgody).

Nie chcesz, nie ubezpieczaj


Przy odbiorze samochodu często okazuje się, że wypożyczalnia wymaga uiszczenia „obowiązkowej” płatności za ubezpieczenie. Jest to jeden z najczęstszych problemów zgłaszanych do ECK Polska. Warto tutaj podkreślić, że ubezpieczenie jest dobrowolne, firma nie powinna nas zmuszać do zakupu opcji dodatkowych.

Rezygnacja


Warunki rezygnacji powinny być zawarte w umowie. Część firm nie nakłada na konsumentów z tego tytułu kary. Przy rezerwacji samochodu przez internet nie obowiązuje prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni.

Współpraca Komisji Europejskiej z wypożyczalniami


Ze względu na liczne skargi, które trafiały do sieci ECC-Net, w 2014 r. Komisja Europejska nawiązała dialog z pięcioma dużymi firmami zajmującymi się wypożyczaniem samochodów. W efekcie negocjacji firmy: Avis, Enterprise, Europcar, Hertz i Sixt w 2017 r. dostosowały swoje warunki wynajmu do przepisów konsumenckich w szczególności dotyczących obowiązków informacyjnych. Komisja Europejska będzie nadal monitorować praktyki kolejnych firm wynajmujących samochody.

fot. juanjo - Fotolia.com

Auto na wakacje

W bieżącym roku na wypożyczalnie aut do ECK skarżyło się 73 konsumentów.


Nie ma bezkarnych


Włoski urząd antymonopolowy (AGCM) ukarał wypożyczalnię „Goldcar” za agresywne reklamy dotyczące zakupu usług dodatkowych. AGCM oświadczył: „Goldcar nie informuje konsumentów w sposób jasny i wystarczający o cenach dodatkowych ubezpieczeń.” AGCM nie zaakceptowała również warunków firmy dotyczących tankowania paliwa. Łącznie na włoski i hiszpański oddział „Goldcar” nałożono grzywnę w wysokości dwóch milionów euro.

Gdzie szukać pomocy?


W przypadku problemów z wypożyczalnią samochodów zarejestrowaną na terenie innego kraju UE, bezpłatnych porad i pomocy udzieli Europejskie Centrum Konsumenckie.

Pozasądowe rozwiązywanie sporów


Jeżeli umowa została zawarta w Internecie pomocna może się okazać platforma internetowego rozwiązywania sporów (ODR) – w tym przypadku wymagana jest rejestracja w systemie ECAS.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.