eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Jak sprawdzić biuro podróży i odpoczywać spokojnie?

Jak sprawdzić biuro podróży i odpoczywać spokojnie?

2017-07-06 12:13

Jak sprawdzić biuro podróży i odpoczywać spokojnie?

Jak sprawdzić biuro podróży? © That Stock Company - Fotolia.com

Wielu z nas dobrze jeszcze pamięta wydarzenia sprzed pięciu laty, kiedy to w wyniku problemów finansowych biuro podróży Sky Club zdecydowało się na złożenie wniosku o upadłość. 2012 rok w ogóle okazał się pechowy dla branży turystycznej, bowiem z poważnymi problemami borykał się wówczas niejeden touroperator. Upadłość biur przypomina o tym, jak ważne jest prześwietlenie firmy, która ma nam zorganizować wypoczynek. Pomóc w tym może m.in. rejestr dłużników, z którego dowiemy się, czy nie jest ona zagrożona bankructwem i nie zalega z płatnościami. Warto również zajrzeć do Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych, która pokaże, czy dany touroperator działa w sposób legalny.
Branża turystyczna to jeden z najprężniej rozwijających się sektorów naszej gospodarki. Szacunki wskazują, że w 2015 roku dawała ona zatrudnienie niemal 700 tys. osób. Intensywny rozwój turystyki stymuluje również inne sfery życia gospodarczego, w tym np. transport czy rolnictwo. W efekcie odpowiada za wygenerowanie niemal 6 procent polskiego PKB. Prognozy na przyszłość są równie optymistyczne - branża będzie się rozwijać, na co wpływać będzie w głównej mierze wzrost atrakcyjności Polski w oczach turystów z zagranicy. Ich rosnące zainteresowanie naszym krajem widać wyraźnie w statystykach: w marcu 2010 roku Polskę odwiedziło 285,8 tys. zagranicznych gości, w marcu 2016 było ich już 419,9 tys., a tym roku liczba ta podskoczyła do 449,1 tys.
– Po chwilowym załamaniu w 2012 roku branża turystyczna powróciła na właściwe tory. Taki obrót spraw to w dużej mierze zasługa samych touroperatorów, którzy w bardziej racjonalny sposób dokonują rezerwacji u swoich kontrahentów, tj. linii lotniczych czy też hoteli. Nie bez znaczenia jest również sytuacja ekonomiczna Polaków oraz zakładany pozytywny wpływ programu 500+. Potwierdzają to również dane KRD, które są dobrym wskaźnikiem ogólnej sytuacji finansowej przedsiębiorstw – mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA.

fot. That Stock Company - Fotolia.com

Jak sprawdzić biuro podróży?

Weryfikację biura powinno zacząć się od sprawdzenia go w kilku źródłach, które rejestrują informacje o organizatorach turystyki.


Z grupy 16 mln Polaków, którzy planują urlop w tym roku, 4,2 mln chce spędzić wakacje poza granicami kraju, z czego niemal połowa z nich skorzysta z usług biur podroży. W ten sposób zamierzają oszczędzić sobie czasu i zmartwień w załatwianiu formalności i organizacji całego wyjazdu. Najpopularniejszym zagranicznym kierunkiem podróży wciąż niezmiennie pozostaje Grecja, na drugim plasuje się Hiszpania, zaraz po niej jest Turcja. Przy planowanych średnio wydatkach na wyjazd wynoszących ok. 3 tys. złotych, tym bardziej warto przed wyborem konkretnej oferty touroperatora poszukać podstawowych informacji o danej firmie.

Jak sprawdzić biuro podróży?


Podstawową weryfikację biura powinno zacząć się od sprawdzenia go w kilku źródłach, które rejestrują informacje o organizatorach turystyki. W Polsce istnieje kilka niezależnych instytucji, do których dostęp ma każdy obywatel. Pierwszym z nich jest Centralna Ewidencja Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych (CEOTiPT), prowadzona przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Do ewidencji wpisanych jest ok 4 tys. biur, dzięki czemu każdy jest w stanie sprawdzić czy dany podmiot działa legalnie oraz czy posiada zabezpieczenie finansowe na wypadek bankructwa. Ponadto, dowiedzieć się można również czy prowadzi działalność czy też jest objęte zakazem działalności, jak również czy nie toczy się przeciwko niemu postępowanie o wykreślenie z rejestru.

Innym sposobem na to, jak sprawdzić biuro podróży, z usług którego chce się skorzystać, jest sprawdzenie czy należy ono do jednej z kilku izb turystycznych, jak np. Izba Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej. Tego typu podmioty bardzo dokładnie weryfikują każdego swojego członka i w razie skarg lub po sygnałach o jakichkolwiek nieprawidłowościach, podmiot ten może zostać wykreślony z listy członków. Wystarczy przypomnieć, że Sky Club ani Alba Tour, biura podróży, które zbankrutowały w 2012 roku nie należały do żadnej z organizacji. Izby turystyczne mają też dobre rozeznanie jeśli chodzi o kondycję finansową niezrzeszonych biur podróży. Informacje o tym czy biuro działa legalnie można również dowiedzieć się dzwoniąc do odpowiedniego urzędu marszałkowskiego. Uzyska się tam informacje do kiedy dana firma posiada ważną gwarancję ubezpieczeniową, bankową lub ubezpieczenie na rzecz klientów.
– Zanim jeszcze zdecydujemy się na dane biuro podróży, warto samodzielnie sprawdzić je we wszystkich możliwych źródłach. Pamiętajmy przede wszystkim, ze każdy organizator turystyki ma obowiązek przedstawić nam informacje o miejscu pobytu, programie wycieczki czy też zakwaterowaniu. Również cena wyjazdu musi być podana z góry, a możliwość jej zmiany powinna być jasno zaznaczona w umowie. Pozyskanie możliwie wszystkich informacji o touroperatorze oraz wycieczce, na którą chcemy jechać zminimalizuje ryzyko jakichkolwiek komplikacji i pozwoli cieszyć się bezstresowym urlopem w wybranym miejscu – mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – drugi filar ubezpieczenia


Po serii bankructw biur podróży w 2012 roku, decydenci postanowili stworzyć instytucję, która będzie stanowić dodatkowe zabezpieczenie na wypadek niewypłacalności organizatorów turystyki lub pośredników. Każdy touroperator ma obowiązek odprowadzać składkę na jego rzecz od każdej sprzedanej wycieczki, czyli od każdego jej uczestnika. Fundusz stanowi zabezpieczenie w przypadku niewypłacalności organizatora. To z jego środków finansuje się powrót do kraju klientów upadłego biura podróży lub zwraca się wpłaty tym, którzy jeszcze nie zdążyli wyjechać na wykupione wczasy. Pamiętać należy również, że fundusz zabezpiecza finansowo klientów krajowych biur podróży, którzy znajdują się w CEOTiPT. Tym bardziej warto sprawdzić czy dany organizator znajduję się w owej ewidencji. Niepokojący jest jednak fakt, że jeszcze w lutym br. co piąte przedsiębiorstwo turystyczne nie wywiązywało się z obowiązku składania w TFG deklaracji o działalności. Grozi za to kara w postaci wykreślenia z rejestru z zakazem prowadzenia działalności na trzy lata.

Jest dobrze, ale nie idealnie


Pomimo dobrej sytuacji w branży jednakże wciąż istnieje znacząca liczba podmiotów, które posiadają problemy z płynnością finansową. Jak wynika z tegorocznego raportu KRD i Izby Turystyki RP nt. polskiej branży turystycznej, obecnie jest 440 takich firm w Polsce. Pomimo spadku o 18 liczby dłużników w porównaniu do roku ubiegłego, to poziom całkowitego zadłużenia wzrósł o około 2 mln zł, do 14,8 mln zł. Również średnie zadłużenie przypadające na jedno przedsiębiorstwo uległo zwiększeniu i obecnie wynosi ono dokładnie 33 641,97 zł. To dowód na to, że kłopoty części biur podróży i agencji turystycznych pogłębiają się.
– Nie ma powodu, aby nie korzystać z usługi biur podróży, trzeba tylko to robić mądrze. Jest wiele podmiotów na tym rynku, które są rzetelne i wiarygodne. I to zarówno małe biura, jak i duże. Wybierając konkretne biuro podróży Polacy najczęściej zasięgają opinii wśród znajomych lub kierują się renomą danej firmy. To dobre podejście, ale warto zwrócić uwagę na dodatkowe elementy, które potwierdzą ich rzetelność. Jednym z nich jest oczywiście certyfikat Rzetelnej Firmy, który poświadcza że jego posiadacz nie jest notowany w KRD jako dłużnik. A należy pamiętać, że prawie wszystkie biura, które ogłosiły upadłość w 2012 roku były notowane w KRD i to na wiele miesięcy wcześniej – mówi Mirosław Sędłak, prezes Rzetelnej Firmy.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.