eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Większe prawa pracownika. Prezydencki projekt ustawy

Większe prawa pracownika. Prezydencki projekt ustawy

2017-06-30 13:47

Większe prawa pracownika. Prezydencki projekt ustawy

Większa ochrona pracowników © andranik123 - Fotolia.com

2 czerwca 2017 r. do Sejmu RP wpłynął prezydencki projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Inicjatywa ustawodawcza Prezydenta ma na celu wprowadzenie zmian ułatwiających pracownikom realizację uprawnień pracowniczych związanych z równym traktowaniem pracowników, ochroną osób korzystających z uprawnień rodzicielskich, mobbingiem, wydawaniem świadectw pracy i terminem przedawnienia roszczeń ze stosunku pracy.

Przeczytaj także: Zakaz dyskryminacji zleceniobiorców

W projekcie zaproponowano m.in. stworzenie otwartego katalogu przesłanek uzasadniających dyskryminację. Przypominamy, iż w obowiązującym brzmieniu przepisów, dyskryminację stanowi wyłącznie mniej korzystne traktowanie pracownika ze względu na jego pewne cechy osobiste, takie jak płeć lub wiek bądź ze względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy. Nie jest natomiast uznawane za dyskryminację, nierówne traktowanie pracownika, wynikające z przyczyn innych niż uznane za dyskryminujące, co powoduje nieuzasadnione zróżnicowanie sytuacji prawnej osób, wobec których pracodawca naruszył zakaz równego traktowania w zatrudnieniu.

Kolejną propozycją projektodawcy jest objęcie szczególną ochroną przed rozwiązaniem stosunku pracy pracowników - innych członków najbliższej rodziny, korzystających z urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego, oraz przyznanie im uprawnień analogicznych do przysługujących pracownicom oraz pracownikom - ojcom wychowującym dziecko, korzystającym z tych urlopów, co jak uzasadnia projektodawca ma na celu ułatwienie godzenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym.

fot. andranik123 - Fotolia.com

Większa ochrona pracowników

Prezydencki projekt ustawy ma na celu wprowadzenie zmian ułatwiających realizację uprawnień związanych z równym traktowaniem pracowników, ochroną osób korzystających z uprawnień rodzicielskich, mobbingiem, wydawaniem świadectw pracy i terminem przedawnienia roszczeń ze stosunku pracy.


Projekt ustawy zawiera również zmiany w zakresie zabezpieczenia interesów pracowników przed praktykami mobbingowymi. Zakłada on umożliwienie, w przypadku mobbingu, dochodzenia od pracodawcy odszkodowania także w sytuacji, gdy pracownik nie rozwiązał stosunku pracy, ale – na skutek stosowanych wobec niego działań mobbingowych – poniósł konkretną szkodę.

Przydatne linki:
Kodeks pracy


Istotne zmiany są także planowane w odniesieniu do obowiązku wydawania przez pracodawcę świadectwa pracy. Proponuje się wydłużenie terminu do wystąpienia do pracodawcy z wnioskiem o sprostowanie świadectwa pracy oraz skierowania żądania sprostowania świadectwa pracy do sądu pracy, z 7 do 14 dni. Ponadto projektodawca wnioskuje o dodanie regulacji, z której wprost wynikać będzie prawo do wystąpienia przez pracownika, w przypadku niewydania mu przez pracodawcę świadectwa pracy, z roszczeniem o zobowiązanie pracodawcy do wydania tego świadectwa do sądu pracy oraz wprowadzenie możliwości wydania przez sąd orzeczenia zastępującego świadectwo pracy w przypadku bezskutecznej egzekucji orzeczenia zobowiązującego pracodawcę lub wystąpienia innych przyczyn uniemożliwiających wydanie przez pracodawcę świadectwa pracy.

Obecnie omawiany projekt został skierowany do Biura Legislacyjnego Kancelarii Sejmu w celu zaopiniowania.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: